11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

 

Mówili, że się nie uda. Ale się udało. 102 lata temu, kiedy strzelali żołnierze, to politycy nadawali bieg kulom.  Józef Piłsudski, Roman Dmowski
i Ignacy Jan Paderewski, podjęli się niemożliwego. Zaczęli tworzyć nową mapę świata, na którą wróci Polska. I dokonali tego. Naród zjednoczył się, oddając swoje życie w obronie wolności,… żeby Polska była Polską.
10 listopada 2020 roku, wielu mówiło, że się „nie da”. Jednak uczniowie
I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie, stanęli ramię w ramię recytując i śpiewając piosenki patriotyczne dla Niepodległej. Iskra wolności nie zgasła. Nawet pandemia i izolacja domowa nie zatrzymała ich patriotycznej potrzeby upamiętnienia rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Wyrazem tego, było wspólne odśpiewanie hymnu  w ramach Ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11.11 wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, przed ekranami komputerów zajęli godną postawę i odśpiewali hymn narodowy. Następnie, społeczność „Żeromskiego” mogła obejrzeć wspaniałe wydarzenie. Niestety, nie w tradycyjnej formie, czyli na hali sportowej, jak to zwykle było przygotowywane w latach poprzednich, ale w formie możliwej do realizacji w czasach epidemii. Używając nowoczesnej technologii, w zaciszach domów, artyści Studia 107 nagrali niesamowity spektakl wzruszających wystąpień, których montażem zajął się niezastąpiony Miłosz Polak – uczeń klasy III D. Nie zabrakło także Józefa Piłsudskiego, w rolę którego wcielił się Szymon Milczarczyk, także uczeń klasy III D, odczytując autentyczne przemówienie Marszałka wygłoszone w Sejmie 10 lutego 1919 roku. Film – wynik  pracy wspólnej,  możemy wszyscy jeszcze raz obejrzeć. Wystarczy tylko wybrać link zamieszczony poniżej. Inicjatywę zapoczątkowali i wspierali opiekunowie w osobach: Jacek Pluciński oraz Ewelina Cichańska-Szwaczyk.
Ludzie tacy jak Józef Piłsudski nie przychodzą na świat po to, aby zaświecić jak meteor w nocy i zostawić po sobie mrok. Dani są narodom jako wieczne światło, jako drogowskaz. Jego żarliwy patriotyzm Polaka, jego najgłębszy związek z kulturą polską, wyrastający z wielowiekowej tradycji, nakazał mu pozostawić wszystkim obrońcom ojczyzny przesłanie.
Niech ci młodzi ludzie – uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego
im. Stefana Żeromskiego w Opocznie idąc śladami obrońców Polski z 1918 roku, będą inspiracją i wzorem do naśladowania postaw patriotycznych, … żeby Polska była Polską.

Oto link:
https://youtu.be/c38BXlzTokE