11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

W piątek, 8 listopada 2019 roku w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, na hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie, odbyła się podniosła uroczystość. Nasza szkoła przystąpiła do akcji „szkoła do hymnu”. Oznaczało to, że o symbolicznej godzinie 11:11 rozpoczęto wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Następnie pan wicedyrektor Zbigniew Sobczyk wręczył dyplomy uczniom, którzy otrzymali stypendia z Fundacji Świętego Mikołaja za wysokie wyniki w nauce oraz działalność na rzecz szkoły. O wystąpienie zostali poproszeni Kacper Konecki uczeń klasy IIIc i Miłosz Polak uczeń klasy IId. Po wręczeniu dyplomów, zaproszono na scenę ucznia klasy IB Wiktora Tomasika, który odczytał fragment pamiętnika dotyczący oswobodzenia Warszawy. Kolejnym punktem uroczystości był wspólny śpiew, który rozpoczął się od ludowego wykonania piosenki „Przybyli ułani pod okienko” przez chór Studia 107. Po nim przyszedł czas na kolejne piosenki patriotyczne w wykonaniu solistek chóru.. A były to :

  • „Rozkwitały pąki białych róż”- Joanna Zalega i Faustyna Witon
  • Legiony – Małgosia Śpiewak i Natalka Badura
  • Szara piechota – Julka białek i Weronika Stolarczyk
  • O mój rozmarynie – Joanna Kościecha , Aleksandra Kościecha, Kinga Studnicka , Kornelia Studnicka
  • Miasto 44 – Małgosia Śpiewak, Natalka Badura

Na zakończenie uroczystości chór Studia 107 zaśpiewał piosenkę „Warszawskie Dzieci pójdziemy w bój”. Jednakże to jeszcze nie był koniec, gdyż uczniowie naszej szkoły poprosili o bis piosenki „Miasto 44”. Następnie Pan wicedyrektor Zbigniew Sobczyk podziękował nauczycielom historii oraz Chórowi Studia 107 za przygotowanie uroczystości.

Trzy dni później, w poniedziałek 11 listopada, uczniowie wraz z Dyrekcją I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie wzięli udział w obchodach 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 9:00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w kolegiacie św. Bartłomieja, odprawiona w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej dziekan opoczyński ks. Jan Serszyński. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Plac Zamkowy, gdzie przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza odbyła się kolejna część obchodów. Głos zabrali m.in. dyrektor Muzeum regionalnego w Opocznie Adam Grabowski, burmistrz Opoczna Dariusz Kosno oraz poseł Grzegorz Wojciechowski. Następnie odczytano Apel Pamięci, a Kompania Honorowa oddała salwę honorową.
W dalszej części uroczystości licznie zgromadzone delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze u stóp Pomnika Nieznanego Żołnierza, oddając tym samym cześć wszystkim poległym.