XIX Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Drużyn 7-osobowych Olimpiad Specjalnych Spała – Opoczno

Gdy w 1991 roku powstała piosenka Stanisława Soyki „Tolerancja”, nikt nawet nie myślał, że w 2019 będzie ona mottem działania dla wolontariuszy Szkolnego Koła Wolontariatu „Podaruj siebie” działającym w naszej szkole. Niezwykła grupa młodzieży, tegorocznych maturzystów, którzy  notabene mieliby czym zając swój czas, jednogłośnie stwierdziła, że:

”(…) Życie nie tylko po to jest, by brać
Życie nie po to, by bezczynnie trwać
I aby żyć siebie samego trzeba dać (…)”

I tak to  Martyna, Kasia, Natalia, Kacper, Julia, Alicja, Ania, Łucja, Karolina, Julia, Wiktoria, Zuzia, Kinga, Laura, Zuzia, Weronika, Wiktoria, czyli aż siedemnastu wolontariuszy, wraz z opiekunami SKW wzięli udział w XIX Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej Drużyn 7 osobowych Olimpiad Specjalnych Spała – Opoczno 2-4.10.2019 r.

Na turniej przybyło ponad 120 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju, wspieranych przez znakomitych trenerów, wielkiego serca i pełnych wiary we własnych zawodników. Zawodnicy, którzy od środy rywalizowali na boiskach Ceramiki Opoczno wcześniej musieli przejść przez cykl zawodów lokalnych i regionalnych.

Jak powiedział pan Radosław Łypczak – odpowiedzialny za organizację części sportowej turnieju – „Wszyscy sportowcy Olimpiad Specjalnych – także piłkarki i piłkarze- zostawiają na boisku całe swoje serce. Pokazują szerokie umiejętności sportowe i społeczne. Stale doskonalą się, by być najlepszymi sportowcami i przede wszystkim jak najlepszymi ludźmi. (…)”, a honorowy Patron Turnieju Grzegorz Schreiber – Marszałek Województwa Łódzkiego, napisał w liście do uczestników: „Wy zwyciężacie, nie tylko zdobywając medale, ale także zmieniając sposób myślenia naszego społeczeństwa. Pokazujecie, że można żyć aktywnie mimo przeszkód”.

Dzisiaj ten turniej już jest historią. Historią o tyle ważną, że w zrealizowaniu tego przedsięwzięcia miała udział grupa niesamowicie dobrych, a w tej dobroci pięknych ludzi, pracowitych, wspaniałych osób, które w tych dniach dały dowód tego, że warto być dla drugiego człowieka.

Jeszcze raz dziękujemy całej grupie wolontariuszy, a jednocześnie każdemu z osobna. Drodzy Wolontariusze! Spisaliście się na medal w każdym momencie i w każdej sytuacji, z jaką przyszło Wam się zmierzyć podczas trwania turnieju. A jak mówi hymn Olimpiady Specjalnej: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”. Wierzymy, że każde Wasze działanie będzie zakończone sukcesem. Zwyciężajcie!

Z wyrazami szacunku i wdzięczności
– opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu
Katarzyna Jankowska i Aneta Wijata.