Podziel się kroplą krwi

podziel się

By uratować życie wystarczy 8 minut. Tyle trwa pobieranie 450 ml krwi oddawanej przez krwiodawcę. Dla tego, kto ją oddaje to niewiele. Pacjenta krwawiącego po wypadku, albo mającego pękniętego tętniaka te nie całe pół litra krwi może uratować od śmierci.

Każdy z nas jest mobilną apteką i nosi w sobie 5-6 litrów leku ratującego życie i zdrowie. Najcenniejszego na świecie, niepodrabialnego i powstającego tylko w ludzkim organizmie, bo choć latamy na Księżyc, ciągle nie potrafimy wytworzyć krwi poza ustrojem człowieka.

Krew przetacza się tylko tym chorym, którym ratuje się życie i u których nie można zastosować alternatywnego leczenia. Tego leku nie można kupić, a jego zapasy zależą od ludzi, którzy dobrowolnie i bezpłatnie oddają krew. Honorowych krwiodawców. Krew jest pobierana w sterylnych warunkach, a dawcy nie są narażeni na żadne zagrożenia związane z donacjami.

Największą korzyścią płynącą z oddawania krwi jest poczucie, że zrobiło się coś dla ratowania ludzkiego życia i  zdrowia. Ta świadomość jest cenniejsza niż wszystko. Wiedzą to nasi uczniowie, dlatego 13 listopada 2019r przystąpili do kolejnej akcji oddawania krwi.  Zarejestrowało się 49osób, ale po wstępnej weryfikacji 34 oddały krew, co łącznie pozwoliło pozyskać 15300 ml krwi.

Wszystkim którzy przystąpili do oddawania krwi serdecznie dziękujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej akcji, która odbędzie się 19 lutego 2020r.

                                                                Koordynatorki akcji Teresa Tępińska i Ewa Gutarowska