Wycieczka szkolna Oświęcim-Kraków

W dniach   4 i 5  października 2021r. uczniowie klasy 2A oraz 2b wraz z nauczycielem historii Panem Krzysztofem Czajkowskim i wychowawcami Panią Aleksandrą Kucharską oraz Panią Moniką Bernacką uczestniczyli w 2- dniowej wycieczce szkolnej  Oświęcim-Kraków. Pierwszy dzień wycieczki poświęcony był zwiedzaniu  Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz- Birkenau. W drugim dniu młodzież   zwiedzała Kraków.

TO SIĘ STAŁO, A WIĘC MOŻE ZNÓW SIĘ ZDARZYĆ… MOŻE SIĘ ZDARZYĆ WSZĘDZIE

Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru i  ludobójstwa. Nie można zrozumieć współczesnego świata bez dogłębnego poznania historii tego  obozu. Edukacja w autentycznej przestrzeni poobozowej daje możliwość refleksji i dyskusji na wiele uniwersalnych tematów.

Przemierzając  Muzeum wraz z przewodnikiem  oprowadzającym nas  po poszczególnych sektorach obozu, słuchając  wspomnień ludzi, którzy przeżyli pobyt w obozie,  oglądając  zdjęcia,  czuliśmy ogromny ból, wzruszenie i przerażenie. Ile myśli krążyło w naszych umysłach, ile łez popłynęło po naszych twarzach, kiedy pokonywaliśmy ,,Drogę Śmierci’’ ludzi skazanych na komory gazowe, drogę, z której powrotu już nie było. Nie możemy o takich miejscach zapomnieć, aby historia, która się tam dokonała,  nigdy nie została zapomniana.  W chwili, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie i ocalali, musimy wspólnie starać się budować o nich pamięć na tym, co nam pozostało: relacjach byłych więźniów i autentycznych przedmiotach związanych z Auschwitz.

Drugi dzień zwiedzania poświęcony był na poznanie miasta Krakowa.

Wędrując  Drogą Królewską z przewodnikiem, zwiedziliśmy najważniejsze zabytki miasta: Sukiennice, Rynek Główny, Barbakan, Bramę Floriańską, ulice którymi na Wawel podążali królowie i goście przybywający do Krakowa na różne uroczystości. To właśnie na Wzgórzu Wawelskim, gdzie odbywały się wszystkie ważne wydarzenia, zapadały decyzje mające wpływ na kształt państwa polskiego.

Zwiedziliśmy wnętrze Katedry Wawelskiej, która jest nie tylko miejscem obrzędów sakralnych, ale przede wszystkim kopalnią historii, tajemnic i nekropolią najwybitniejszych Polaków. Jej mury pamiętają królewskie koronacje, pogrzeby i wesela. Dziś stanowi nieodzowny pomnik historii. Opowiada jednak nie tylko dzieje podniosłe i znane z książek czy podręczników, ale również osobiste koleje losu różnych ludzi.

W kryptach katedry pochowanych jest większość królów Polski,  tam też znajduje się grób pary prezydenckiej Państwa Lecha i Marii Kaczyńskich,  których pamięć uczciliśmy chwilą ciszy.

Po dwóch dniach intensywnego zwiedzania zakończyliśmy naszą wycieczkę bogatsi o nową wiedzę, a także z poczuciem wdzięczności  za możliwość wyjazdu, po którym na pewno nie zabraknie nam wspomnień.