200 dębów na godzinę

W czwartek, 30 marca 2017 r. uczniowie z klas: I d oraz II g/e I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Opocznie wzięli udział w akcji sadzenia lasu.

Po krótkim instruktażu poprowadzonym przez pana Mateusza z opoczyńskiego nadleśnictwa, mogliśmy dobrać się w pary i zacząć sadzić młode drzewka. W sumie posadziliśmy około 400 sztuk kilkuletnich dębów na przygotowanym wcześniej przez leśników terenie. Miejsce, w którym sadziliśmy drzewka to kompleks leśny Lasów Państwowych położony blisko miasta Opoczno, gdzie występują bogate gatunkowo drzewostany. Jest to miejsce codziennego wypoczynku dla mieszkańców miasta preferujących spacer, jazdę rowerem czy nordic walking. Niestety z uwagi na niedawno padający deszcz teren nie należał do najłatwiejszych i niektórzy z nas nie byli na to przygotowani. Oczywiście w żaden sposób nie popsuło to doskonałych humorów panujących w grupie.

Nad pracą uczniów czuwał podleśniczy z Leśnictwa Januszewice pan Damian Grzegorski oraz przedstawiciel Nadleśnictwa Opoczno Pan Mateusz Sarleja. Uczniów przy pracy odwiedził Nadleśniczy Nadleśnictwa Opoczno, który towarzyszył nam również przy ognisku.

Akcja sadzenia lasu zakończyła się pod wiatą obok leśniczówki Januszewice wspólnym pieczeniem kiełbasek, którą po ciężkiej pracy wszyscy zjedli z ogromnym apetytem. Niespodziewanie, oryginalną pamiątkę od leśników otrzymał, każdy uczestnik wspólnego sadzenia lasu oraz opiekujące się grupą panie Aneta Wijata i Katarzyna Jankowska – jednoletnią piękną sadzonkę sosny zapakowaną w ekologiczne tekturowe opakowanie, która będzie żywą pamiątką lekcji w lesie.

Tatiana Kosylak