Dzień Absolwenta 2022

dzabsolwenta

Nauka jest jak niezmierne morze…
Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.
Kiedyś poznasz, jaka to jest rozkosz.
Ucz się tylko, co jest sił w tobie, żeby jej
Zakosztować”.
                                                                      S. Żeromski

29 kwietnia 2022 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego świętowaliśmy zakończenie nauki przez uczniów klas maturalnych. Ostatni szkolny dzień, ostatnie spotkanie z przyjaciółmi, ostatnia uroczystość wspólnie przeżywana w murach tej szkoły. Każdy zostawił tu kawałek siebie, swoje przyjaźnie, marzenia, radość sukcesów i gorycz porażek. Te przeżycia pamięta się długo, bo przecież do szkoły, do wspomnień z jej murów, do jej gwaru i życia, twarzy kolegów i nauczycieli, do jej ławek i tablic – powraca się przez całe życie, powraca się pamięcią i rozumem, a przede wszystkim sercem.
Uroczystość miała bardzo podniosły charakter, czego wyrazem była obecność wielu znamienitych gości. Zaszczycili nas swoją obecnością: pan Michał Mazur reprezentujący Posła na Sejm Roberta Telusa, Starosta Powiatu Opoczyńskiego Marcin Baranowski, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Anna Zięba, przewodnicząca Rady Rodziców Barbara Stępień.
Otwarcia tej uroczystości dokonała Pani Dyrektor Anna Pręcikowska – Skoczylas, która serdecznie przywitała absolwentów, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich zaproszonych gości, fundatorów nagród dla najlepszych absolwentów. Szczególne słowa uznania skierowała do maturzystów, gratulując im ukończenia szkoły, licznych sukcesów w konkursach i olimpiadach przedmiotowych oraz życząc osiągnięcia jak najlepszych wyników na maturze, które umożliwią kontynuację nauki w wybranych wyższych uczelniach.

Od dziś każdy z osobna, nie oglądając się na innych, staje przed koniecznością wytyczenia sobie celów dorosłości. To bardzo ważne, by rozumieć, że najpierw trzeba znaleźć cel, a później drogę do celu. Jestem przekonana, że jesteście przygotowani do tego, by samodzielnie swoją przyszłość kreować” – mówiła Pani Dyrektor Anna Pręcikowska – Skoczylas.

Drodzy Absolwenci, wyciągnijcie dłonie i chwyćcie marzenia , niechaj nadziei skrzydła niosą Was (…) Idźcie przez całe życie z takim zapałem i entuzjazmem, jaki czujecie w sercach dziś, kiedy odbieracie świadectwo ukończenia szkoły. Podsycajcie Waszą młodzieńczą świeżość i ciekawość świata, którą tak łatwo można zatracić w codziennym życiu. Nie rezygnujcie z marzeń i planów, pamiętając, że każdy z Was ma ważną rolę do spełnienia. (…) Niech omijają Was troski, smutki i zwątpienia, a towarzyszy radość , zrozumienie, przyjaźń i jakże potrzebna nadzieja”. Słowa te wypowiedziane przez Panią Dyrektor na pewno pozostaną w pamięci wszystkich maturzystów.
Wzruszającym momentem było niewątpliwie wystąpienie uczniów klas maturalnych – Natalii Ksyty z klasy III Fg i Łukasza Dziubka z klasy III Cg, którzy w imieniu abiturientów wyrazili słowa wielkiego uznania dla nauczycieli, wychowawców, rodziców i wszystkich pracowników szkoły. Podziękowali za trud pedagogiczny i przekazaną wiedzę, dzielenie się swoimi pasjami, motywację, zrozumienie, za życzliwość, wyrozumiałość oraz za ciepły uśmiech – tak bardzo potrzebny w chwilach zwątpienia.
W dalszej części głos zabrali przedstawiciele władz powiatowych, rodziców, sponsorzy, którzy również w miłych słowach pożegnali absolwentów oraz życzyli im udanych dalszych wyborów życiowych.
W przemówieniach nie zabrakło odwołań do egzaminu maturalnego , który rozpocznie się już za kilka dni. Wielokrotnie padły życzenia przysłowiowego „połamania piór” i wyników umożliwiających dostanie się na wymarzone kierunki i uczelnie.
Po oficjalnych przemówieniach przyszedł czas na nagrody dla najlepszych.
To chwila, na którą co roku wszyscy czekamy ze zniecierpliwieniem.
Szkołę ukończyło 139 uczniów, w tym świadectwa z wyróżnieniem otrzymało 65 absolwentów.
Wyniki klasyfikacji końcowej jak zwykle są w naszej szkole imponujące! Średnia ocen maturzystów wyniosła 4,61.
Najlepszym Absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w 2022 roku została Natalia Ksyta z klasy 3Fg ze średnią ocen 5,94 , której osiągnięć trudno nie podziwiać.

Zwieńczeniem jej wielu sukcesów było:

 • uzyskanie Stypendium Prezesa Rady Ministrów oraz Stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego.

Najlepszym Absolwentem Sportowcem I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w 2022 roku, który z sukcesami reprezentował naszą szkołę w licznych dyscyplinach sportowych, został Jakub Wołek z klasy 3Fg.

Wśród najlepszych maturzystów odbierających indywidualne nagrody z rąk fundatorów należy również wymienić :

 1. Zuzannę Wylon – uczennicę klasy 3Fg ze średnią ocen 5,73
 2. Klaudię Szpocińską – uczennicę klasy 3Ag ze średnią ocen 5,72
 3. Otylię Galicką – uczennicę klasy 3Fg ze średnią ocen 5,65
 4. Marię Wieruszewską – uczennicę klasy 3Ag ze średnią ocen 5,44
 5. Michała Stróżaka – ucznia klasy 3Cg ze średnią ocen 5,44
 6. Kingę Studnicką – uczennicę klasy 3Fg ze średnią ocen 5,39
 7. Kornelię Studnicką – uczennicę klasy 3Fg, która osiągnęła identyczną średnią ocen 5,39
 8. Zuzannę Snochowską – uczennicę klasy 3Fg ze średnią ocen 5,35
 9. Julię Woźniak – uczennicę klasy 3Cg ze średnią ocen 5,31
 10. Kingę Orzechowską – uczennicę klasy 3Cg, która uzyskała średnią ocen 5,28
 11. Dianę Hutę – uczennicę klasy 3Fg ze średnią ocen 5,31
 12. Patrycję Palus – uczennicę klasy 3Cg ze średnią ocen 5,22
 13. Julię Dąbrowską – uczennicę klasy 3Fg, również ze średnią ocen 5,22
 14. Kingę Nowakowską – uczennicę klasy 3Ag ze średnią ocen 5,21
 15. Wiktorię Jóźwik – uczennicę klasy 3Cg, która uzyskała końcową średnią ocen 5,17
 16. Dominikę Pilich – uczennicę klasy 3Cg ze średnią ocen 5,17
 17. Aleksandrę Stępień – uczennicę klasy 3Cg, także ze średnią ocen 5,17
 18. Amelię Białecką – uczennicę klasy 3Ag ze średnią ocen 5,16
 19. Weronikę Kacprzak – uczennicę klasy 3Fg średnia ocen 5,12
 20. Katarzynę Plutę – uczennicę klasy 3Ag średnia ocen 5,11
 21. Łukasza Dziubka – ucznia klasy 3Cg średnia ocen 5,11
 22. Wiktorię Gutowską – uczennicę klasy 3Cg średnia ocen 5,11
 23. Małgorzatę Stańczyk – uczennicę klasy 3Cg średnia ocen 5,11
 24. Natalię Ksytę – uczennicę klasy 3Bg średnia ocen 5,10.

To oczywiście tylko część długiej listy nagrodzonych uczniów. Docenieni zostali wszyscy uczniowie, którzy uzyskali wysoką średnią ocen, osiągnęli sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, w rywalizacji sportowej oraz wykazywali się szczególnym zaangażowaniem w życie klasy i szkoły.
Pani Dyrektor Anna Pręcikowska – Skoczylas wraz z wychowawcami i opiekunami z wielką radością i satysfakcją wręczała wyróżnionym uczniom świadectwa z paskiem, dyplomy i nagrody, a ich rodzicom listy gratulacyjne życząc dalszych sukcesów oraz wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń i życiowych celów.

Po części oficjalnej – wręczeniu wyróżnień i nagród dla najlepszych absolwentów szkoły – przyszedł czas na chwile bardziej swobodne, a działo się, działo…
Młodzież klas młodszych pod kierunkiem pani Agaty Karbownik zaprezentowała dla wszystkich obecnych niezwykle ciekawy i humorystyczny program artystyczny. Uczniowie wzięli przykład z twórców „Oscarowej Gali” i przyznali uczniowskie Oskary, czyli Żeromy 2022 tym, którzy wyróżnili się różnymi cechami osobowości czy talentami i którzy z różnych względów okazali się nieprzeciętni. Nagrody wręczone zostały w kilku, dość niecodziennych, kategoriach, m.in. : „Mega mózg”, „ Miss roku”, „ Mister roku”, „ Wielki społecznik”, „ Para roku”, „Artystyczna dusza”, „ Elegantka i elegant roku”, „ Z uśmiechem przez życie”, „ Mistrz dobrych manier”, „Pojawia się i znika ”, „Papużki nierozłączki”.
Program przygotowali i prowadzili uczniowie klasy III A. Aplauz widowni wzbudził zwłaszcza laureat kategorii: „ Z uśmiechem przez życie ” – uczeń klasy 3Bg Kajetan Samulak oraz zwycięska para przyjaciół: Wiktor Brola i Maks Piechna z klasy 3Cg.
Galę WRĘCZANIA NAGRÓD – Żeromy 2022” młodzież uatrakcyjniła trafnie dobranymi piosenkami, występami tanecznymi oraz skeczami, nawiązującymi do szkolnej rzeczywistości. Były więc największe szkolne osiągnięcia nieco w krzywym zwierciadle i humor z pamiętnika studenta. Uczniowie klas III zakończyli swój występ życzeniami pod adresem starszych kolegów.

Życzymy Wam, aby podróż w dorosłe życie była ciekawa, pełna przygód i doświadczeń, sukcesów, po prostu szczęśliwa. Dziś rozstając się z Wami wierzymy, że spotkamy się w dorosłym życiu

Do zobaczenia w dorosłym życiu,
Na innej drodze, na innym szlaku,
Z bagażem wspomnień na dnie,(…)

Z cichą nadzieją, by los nie był srogi
Byśmy do celu dotarli cali
Otwarci, prawi, pełni miłości,
Idźmy odważnie przez nasze życie,
By w końcu drogi bez wątpliwości,
W lustro popatrzeć na swe odbicie.

Królowały uśmiechy, czasem pojawiały się łzy wzruszenia, a wielu utrwalało te chwile na zdjęciach nie tylko z obowiązku, ale przede wszystkim z potrzeby serca.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego klas maturalnych zapisała się w naszej pamięci jako czas podsumowań, ale też wspólnej zabawy i serdeczności.
Gdy wybrzmiały ostatnie akordy muzyki Pani Dyrektor Anna Pręcikowska – Skoczylas podziękowała nauczycielom i młodzieży za przygotowanie uroczystości.
Kończąc uroczystość jeszcze raz życzyła absolwentom pomyślnego zdania egzaminu maturalnego, optymizmu i wiary we własne możliwości.

Drodzy Absolwenci!
Dziękujemy za wspólnie spędzone lata i życzymy wielu sukcesów. Będziemy Was miło wspominać. Liczymy, że kiedyś do nas zapukacie, by „dzisiejszy dzień odszukać…”. Pamiętajcie, że życie to raj, do którego klucze są w Waszych rękach!

Agata Karbownik