Absolwentem być…

„Kiedy wy­daje się, że wszys­tko się skończyło, wte­dy do­piero wszys­tko się zaczy­na
(ksiądz Jan Twardowski)

Maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie otrzymali dziś świadectwa ukończenia szkoły. Przed nimi już tylko jeden z najważniejszych egzaminów w życiu – matura.

W piątek, 26  kwietnia 2019 roku pożegnaliśmy się z klasami maturalnymi. Mury naszej szkoły opuściły klasy trzecie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana  Żeromskiego, które  pożegnaliśmy szczególnie ciepło, bo dla nich to spotkanie było ostatnią uroczystością w naszej szkole.

Uroczystość miała bardzo podniosły charakter, czego wyrazem była obecność wielu znamienitych gości oraz przedstawicieli wielu sponsorów. Otwarcia gali dokonała Pani Dyrektor Monika Kluska, która serdecznie przywitała absolwentów, reprezentantów uczniów klas pierwszych i drugich, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich zaproszonych gości. Szczególne słowa uznania skierowała do trzecioklasistów. Złożyła gratulacje z tytułu ukończenia szkoły, podziękowała za piękną postawę uczniowską, za liczne sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych oraz życzyła osiągnięcia jak najlepszych wyników na maturze, umożliwiających kontynuację nauki w wybranych wyższych uczelniach. Pani Dyrektor wyraziła również nadzieję, że wszyscy absolwenci będą miło wspominać lata nauki w tej szkole. Następnie głos  zabrali zaproszeni goście, którzy gratulowali absolwentom wyników i życzyli im powodzenia na egzaminach maturalnych.

Wzruszającym momentem było niewątpliwie wystąpienie reprezentantów uczniów klas trzecich, którzy w imieniu abiturientów wyrazili słowa wielkiego uznania dla nauczycieli, wychowawców, rodziców i wszystkich pracowników szkoły. Przedstawiciele klas trzecich złożyli na ręce wychowawców i Dyrekcji bukiety kwiatów, dziękując za opiekę merytoryczną, przekazaną wiedzę, stawiane  wymagania i życzliwość oraz przyjaźń, z jakimi się spotkali w ciągu tych licealnych lat.

Po oficjalnych przemówieniach  przyszedł czas na nagrody dla najlepszych. To  chwila, na którą co roku wszyscy czekamy ze zniecierpliwieniem. Wyróżnionych osób ze średnią powyżej 4,75 było aż 98. Pierwsze miejsce w klasyfikacji końcowej uzyskała klasa  IIIf1, drugie IIIf2g, a trzecie IIIc.. Najwyższą końcową średnią ocen -5,82 – uzyskała uczennica klasy III f1, Agata Grabska.

Jak przyznała Pani Dyrektor Monika Kluska, bardzo trudno było wytypować najlepszego absolwenta, gdyż uczniów z  wysokimi wynikami w nauce jest naprawdę wielu. Absolwent roku powinien mieć nie tylko wysoką średnią  ocen i wzorową ocenę z zachowania, ale także sukcesy w konkursach i olimpiadach. Na podstawie regulaminu tytuł Absolwenta Szkoły otrzymał Piotr Kubiszewski z klasy IIIc, II miejsce zajął Szymon Wasilewski z klasy IIIc, III miejsce zajęła Julia Ścierska z klasy IIIa..

To oczywiście tylko część długiej listy nagrodzonych uczniów, docenieni zostali wszyscy ci, którzy wyróżnili się w nauce, zachowaniu lub brali aktywny udział w życiu szkoły. Był to bardzo przyjemny i wzruszający moment dla tych uczniów, kiedy, z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku, otrzymywali na forum świadectwa z wyróżnieniem, osobiste gratulacje Dyrekcji i wychowawców oraz wspaniałe nagrody ufundowane przez licznych sponsorów.

Po części oficjalnej przyszedł czas na chwile bardziej swobodne, a działo się, działo…

Ze względu na wyjątkowe i silne więzi, jakie wytworzyły się między absolwentami a resztą społeczności szkolnej, uczniowie klas drugich oraz chór szkolny postanowili dla nich zorganizować jeszcze jedną niespodziankę. W części artystycznej nastąpiło mianowicie wręczenie tradycyjnych „Żeromów”-  12. nagród specjalnych dla tych, którzy wyróżnili się różnymi cechami osobowości czy talentami  i którzy z różnych względów okazali się  nieprzeciętni. Nagrody wręczone zostały w dziesięciu  kategoriach: „Młody Einstein”, dla wyróżniającego się naukowca, „Artystyczna dusza”, „Z uśmiechem przez życie” dla niezłomnego optymisty, „Pojawia się i znika, czyli Luzak Roku”, „Look, czyli Style” za nienaganny wygląd, „Savoir-vivre” dla mistrza dobrych manier, „Papużki nierozłączki” za przyjaźń ponad wszystko, „ Miss roku” dla najpiękniejszej, „ Mister roku” dla najprzystojniejszego, oraz „ Para roku”, czyli zakochani Ona i On.

Cała gala wręczania nagród – „Żeromy2019” była przeplatana pięknym śpiewem szkolnych artystów, dla niektórych był to już ostatni występ w murach liceum. Następnie uczniowie klas II  zakończyli uroczystość najlepszymi życzeniami pod adresem starszych kolegów.

Trzecioklasiści pamiętajcie: „Każda sekunda naszego życia jest jedną chwilą w dziejach wszechświata. Chwilą, która się nie powtórzy” – Pablo Casals.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego klas trzecich zapisała się w naszej pamięci jako czas podsumowań, ale też wspólnej zabawy i serdeczności. Maturzyści mogą już oficjalnie powiedzieć: meldujemy wykonanie zadania. Chodzi oczywiście o ukończenie liceum, bo przed nimi jeszcze jedno ważne wyzwanie: dobrze napisać maturę. Życzymy powodzenia!