Akademia Ciekawej Chemii

Dnia 15 listopada 2017 roku odbyło się w Auli Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego drugie, w roku akademickim 2017/2018, spotkanie z cyklu Akademii Ciekawej Chemii. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie wraz z opiekunami: Emilą Grochulską – nauczycielką chemii i Wojciechem Grochulskim – nauczycielem biologii wysłuchali wykładu zatytułowanego ,,Czym to pachnie?” (Chemia zmysłów) wygłoszonego przez dr Aleksandrę Szcześniak. Lista młodzieży  biorącej udział w cyklicznych zajęciach jest następująca:

 1. Krajewska Natalia- IIf1
 2. Kmiecik Rafał-IIf1
 3. Gajewska Aleksandra-IIf1
 4. Kucharska Weronika-IIf1
 5. Czerczak Weronika-IIf1
 6. Grabska Agata-IIf1
 7. Skorupa Patryk-IIf1
 8. Tomczyk Antoni-II d
 9. Stępień Karolina-IIf1
 10. Wiktorowicz Oliwia-IIf1
 11. Zawada Wiktoria-IIf1
 12. Włodarczyk Sylwia-IIf2g
 13. Pancer Julia-IIf2g
 14. Zych Klaudia-IIf2g

W trakcie wykładu uczestnicy wykładu mogli uzyskać odpowiedzi na pytania: Czym jest zapach?, W jaki sposób powstaje?, Dlaczego kwiaty pachną?, Jaki jest związek między budową związków chemicznych a ich wpływem na nas i nasze życie?. Podczas prezentacji  multimedialnej uzupełnionej o substancje zapachowe udostępnione uczniom, można było również samemu przekonać się jaki jest zapach geraniolu, mentolu i piżma. Po wykładzie odbyły się pokazy doświadczeń przedstawione przez studentki III roku z Koła Naukowego Chemii Kosmetycznej Uniwersytetu Łódzkiego dotyczące otrzymywania olejku miętowego i pomarańczowego z zastosowaniem aparatury chemicznej oraz z wykorzystaniem materiału biologicznego. Dla uczestników spotkania prezenterki wręczyły  upominki kosmetyczne własnoręcznie przygotowane.

Informacje dotyczące tematyki wykładu umieszczane są na stronie internetowej Akademii Ciekawej Chemii i można się z nimi zapoznać.