W celu zacieśnienia kontaktów młodzieży licealnej z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Łódzkiego, oraz zwiększenia zainteresowania chemią, nauczyciele tego przedmiotu – Renata Sijer i Emila Grochulska przystąpili już kolejny raz do programu edukacyjnego: „Akademia Ciekawej Chemii”. Jest to inicjatywa polegająca na prowadzeniu specjalnych wykładów obejmujących wybrane zagadnienia chemiczne, wzbogacone pokazami multimedialnymi oraz eksperymentami przeprowadzanymi „na żywo”. Zajęcia prowadzone są cyklicznie raz w miesiącu. Z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego zakwalifikowano do udziału 20 uczniów wyróżniających się osiągnieciami naukowymi.
Lista uczniów biorących udział w zajęciach Akademii Ciekawej Chemii z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie
- Adamska Karolina
- Bąkiewicz Wiktoria
- Brzeska Zuzanna
- Chmal Klaudia
- Jarząb Marta
- Kopytowska Weronika
- Łucka Zuzanna
- Madej Anna
- Michalczyk Weronika
- Paduch Katarzyna
- Piotrowska Natalia
- Plewa Zuzanna
- Polak Milena
- Waśkiewicz Jakub
- Wijata Wiktoria
- Wiktorowicz Adrian
- Wilczyński Maciej
- Zaborowska Aleksandra
- Zalega Joanna
- Wlazło Jakub
Inauguracyjne zajęcia odbyły się w środę 17 października 2018 roku w Auli im. Prof. Anny Chrząszczewkiej Wydziału Chemii UŁ. Pierwszy wykład pt. „Czy równowaga w przyrodzie i chemii jest korzystna?” poprowadziła prof. dr hab. Małgorzata Jóźwiak. Wykładowca w bardzo ciekawy i przystępny dla młodzieży sposób przedstawiła zagadnienia dotyczące typów równowagi występujących w przyrodzie i chemii. Omówiła również termodynamiczne podstawy równowagi reakcji chemicznych, oraz problem korzyści lub zagrożeń płynących z ustalenia się stanu równowagi.
Po wykładzie odbyły się ciekawe pokazy doświadczeń chemicznych, które przeprowadzili studenci ze Studenckiego Koła Chemików Uniwersytetu Łódzkiego. Zaprezentowane doświadczenia nazwano: węże faraona, ogień bez zapałek i białe dymy. Studenci omawiali szczegółowo każdy eksperyment.