Akademia Ciekawej Chemii

W celu zacieśnienia kontaktów młodzieży licealnej z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Łódzkiego, oraz zwiększenia zainteresowania chemią, nauczyciele tego przedmiotu –  Renata Sijer i Emila Grochulska przystąpili już kolejny raz  do programu edukacyjnego: „Akademia Ciekawej Chemii”. Jest to inicjatywa polegająca na prowadzeniu specjalnych wykładów obejmujących wybrane zagadnienia chemiczne, wzbogacone pokazami multimedialnymi oraz eksperymentami przeprowadzanymi „na żywo”. Zajęcia prowadzone są cyklicznie raz w miesiącu. Z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego zakwalifikowano do udziału  20  uczniów wyróżniających się osiągnieciami naukowymi.

Lista uczniów biorących udział w zajęciach Akademii Ciekawej Chemii z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie

 1. Adamska Karolina
 2. Bąkiewicz Wiktoria
 3. Brzeska Zuzanna
 4. Chmal Klaudia
 5. Jarząb Marta
 6. Kopytowska Weronika
 7. Łucka Zuzanna
 8. Madej Anna
 9. Michalczyk Weronika
 10. Paduch Katarzyna
 11. Piotrowska Natalia
 12. Plewa Zuzanna
 13. Polak Milena
 14. Waśkiewicz Jakub
 15. Wijata Wiktoria
 16. Wiktorowicz Adrian
 17. Wilczyński Maciej
 18. Zaborowska Aleksandra
 19. Zalega Joanna
 20. Wlazło Jakub

Inauguracyjne zajęcia odbyły się w środę 17 października 2018 roku w Auli im. Prof. Anny Chrząszczewkiej  Wydziału Chemii UŁ.  Pierwszy wykład pt. „Czy równowaga w przyrodzie i chemii jest korzystna?” poprowadziła prof. dr hab. Małgorzata Jóźwiak. Wykładowca w bardzo ciekawy i przystępny dla młodzieży sposób przedstawiła zagadnienia dotyczące typów równowagi występujących w przyrodzie i chemii. Omówiła również termodynamiczne podstawy równowagi reakcji chemicznych, oraz problem korzyści lub zagrożeń płynących z ustalenia się stanu równowagi.

Po wykładzie odbyły się ciekawe  pokazy doświadczeń chemicznych, które przeprowadzili studenci ze Studenckiego Koła Chemików Uniwersytetu Łódzkiego. Zaprezentowane doświadczenia nazwano: węże faraona, ogień bez zapałek i białe dymy. Studenci omawiali szczegółowo każdy eksperyment.