Akademia Ciekawej Chemii

W dniu 12.12 2018r.  na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się trzecie w roku akademickim 2018/2019 spotkanie z cyklu Akademii Ciekawej Chemii. Tym razem uczniowie w Auli im Prof. Anny Chrząszczewskiej  wysłuchali wykładu zatytułowanego „Wojna chemiczna w przyrodzie”.

Wykładowcą był Dr Adam Pieczonka, którego działalność naukowa skupia się na syntezie azotowych związków heterocyklicznych, oraz związków o właściwościach luminescencyjnych. Celem wykładu było zapoznanie słuchaczy z podstawowymi technikami walki roślin z mikroorganizmami, grzybami,  zwierzętami oraz z innymi roślinami. W trakcie wykładu zaprezentowane zostały związki chemiczne, które są wykorzystywane przez dobrze nam znane rośliny rosnące wokół nas do zwalczania innych  organizmów.  Dowiedzieliśmy się, że związki organiczne produkowane przez cebulę, czosnek, sosnę zwyczajną jako zwalczające grzybicze i bakteryjne choroby ludzi stosowano już od dawna w   medycynie ludowej. Takie rośny jak truskawka, lawenda, pokrzywa zwyczajna czy bluszcz pospolity wydzielają substancje, które chronią je przed różnymi zagrożeniami.  Omówione zostało również praktyczne wykorzystanie niektórych związków wytwarzanych w przyrodzie przez żywe organizmy w przemyśle spożywczym , farmaceutycznym oraz medycynie.

Po części teoretycznej przyszedł czas na to, co zwykle jest najbardziej oczekiwaną przez uczniów częścią Akademii Ciekawej Chemii- doświadczenia. Pokazy zostały przygotowane przez studentów Katedry Chemii Organicznej i Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego. Obejrzeliśmy doświadczenia:

  • Podwodny ogród
  • Szklany kwiat
  • Świetlik w kolbie

Po zakończeniu wszyscy uczestnicy otrzymali świąteczne upominki przygotowane przez studentów Chemii Kosmetycznej należących do Studenckiego Koła  Naukowego Chemików Uniwersytetu Łódzkiego.