Celowali w Złoto i jest Złoto

zlota_szkola

Ciężko pracowali, mieli cel i stało się – VENI, VIDI, VICI. Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej z naszej szkoły w składzie: Julia Goworek – lider programu, Julia Bednarczyk, Zuzanna Wlazło, Patryk Antosik, Filip Bolarczyk, Kamil Cieślikiewicz, Mikołaj Gancarz, Wiktor Kresa (wszyscy klasa IIC) i Kacper Papiernik (IIID) odniosła historyczny sukces, została LAUREATEM PROGRAMU ZŁOTE SZKOŁY NBP. BRAWO BOHATEROWIE!!! Nasze liceum otrzymało CERTYFIKAT ZŁOTEJ SZKOŁY NBP. Dodatkowo otrzymaliśmy wyróżnienie pieniężne w wysokości 4 000 zł za realizację zadania 1 dotyczącego spotkań z ekspertami.

GRATULACJE OD ZESPOŁU ZŁOTYCH SZKÓŁ

21 czerwca 2021 roku odbyła się online gala finałowa. Została na nią zaproszona nasza Pani Dyrektor Monika Kluska, opiekunowie i uczniowie wchodzący w skład zespołu. W trakcie jej trwania prof. Adam Glapiński, Prezes NBP powiedział: „W tym roku zainaugurowaliśmy flagowy, ogólnopolski program edukacyjny „Złote Szkoły NBP”. Jego powstaniu towarzyszyła idea stworzenia sieci szkół, które staną się liderami w dziedzinie edukacji ekonomicznej. Wierzyliśmy, że przystąpienie do programu da zarówno nauczycielom, jak i uczniom impuls do wspólnego działania i postawi cel, do którego warto wspólnie zmierzać, mimo izolacji i konieczności zdalnego nauczania. Tym celem miała być popularyzacja wiedzy o finansach osobistych, czyli wiedza o tym, jak zadbać o własne pieniądze. Jak się bardzo szybko okazało, zechcieli Państwo podjąć wyzwanie i wywiązali się z niego znakomicie. Do programu zgłosili Państwo prawie 400 szkół ze wszystkich zakątków Polski, z małych miejscowości i z wielkich miast, szkoły podstawowe, średnie i branżowe. Przeprowadzili Państwo rekordową liczbę ponad 4500 zadań – to pięciokrotnie więcej niż regulaminowe minimum, angażując ponad 140 tysięcy uczniów. Dzięki Państwa kreatywności i zaangażowaniu finanse osobiste stały się tematem kilku tysięcy interdyscyplinarnych lekcji, setek spotkań z ekspertami, przedmiotem wielu rewelacyjnie przeprowadzonych debat. Udało się Państwu w czasie realizacji tych zadań zdobyć i przekazać ogrom praktycznej i niezwykle pożytecznej wiedzy o zarządzaniu własnymi pieniędzmi”.

Pracę uczniów Żeromskiego pięknie ocenił jeden z ekspertów: „Uczniowie Żeromskiego są jak drużyna mistrzów olimpijskich Huberta Wagnera – tamci byli mistrzami piątego seta, uczniowie Żeromskiego są mistrzami finałów – z tego, co obserwuję, jak tylko przejdą do finału nie ma mocnych, zawsze odnoszą sukces, zdobywając trofea”.

Całość uroczystości prowadził pan Jacek Majcherek z NBP. Dodatkową atrakcją spotkania były występy VIKI GABOR.
Pierwsza edycja programu wystartowała w styczniu 2021 r. pod hasłem „Giganci finansów osobistych”. Zgodnie z regulaminem szkoły miały 3,5 miesiąca na przygotowanie i realizację trzech zadań programu – spotkania z ekspertem, lekcji z ekonomią oraz szkolnej debaty.

Zagadnienia dotyczące finansów osobistych, które zostały poruszone w zrealizowanych zadaniach, to:

  • Planowanie i kontrola wydatków, czyli o sile zarządzania własnymi pieniędzmi.
  • Sztuka odkładania pieniędzy na wyznaczony cel.
  • Sposoby na pomnażanie oszczędności – lokaty i moc procentu składanego, inflacja i co trzeba o niej wiedzieć, podstawy inwestowania.
  • Pierwsze konto bankowe i karta płatnicza – sprzymierzeńcy roztropnych użytkowników.
  • Pożyczanie pieniędzy a poduszka finansowa. Długi zawsze pod kontrolą.
  • Bezpieczne zakupy i zaciąganie zobowiązań finansowych a znajomość praw konsumenckich.
  • Umiejętność zarządzania ryzykiem – o rodzajach ubezpieczeń, w tym emerytalnych.

We wszystkich zadaniach wzięło udział łącznie 142 044 uczestników. Jeszcze raz gratulujemy Drużynie Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej i cieszymy się, że nasza szkoła jest wśród najlepszych w kraju.

Oto Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej z naszej szkoły:  https://youtu.be/VbZLqnidV9Y