Dnia 8 stycznia 2020 r. młodzież z klas: IIf, IIge, Ifg I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie wraz z nauczycielkami chemii uczestniczyła w zajęciach Akademii Ciekawej Chemii. Wykłady i pokazy chemiczne odbyły się w dużej, nowoczesnej auli mieszczącej się w gmachu Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego przy ulicy Pomorskiej 149/153.
Wykład: „Tlen pierwiastek życia czy zawsze?” zaprezentował dr Paweł Krzyczmonik – kierownik Pracowni Elektrochemii i Korozji na Wydziale Chemii UŁ . Prelegent obecnie zajmuje się tematyką polimerów przewodzących i elektrod modyfikowanych, elektroanalizą związków biologicznie czynnych, takich jak neuroprzekaźniki . Prowadzi również badania nad nowymi typami biosensorów.
Wykładowca omówił rolę i znaczenie tlenu w chemii oraz w biochemii
i funkcjonowaniu organizmów żywych. Przedstawił formy alotropowe tlenu ich budowę elektronową i właściwości. Zaprezentował działanie „dobrego i „złego” ozonu. Przedstawił rolę tlenu w procesach przeniesienia energii. Omówił fizykochemiczne podstawy procesu oddychania i wpływ ciśnienia cząstkowego tlenu na organizm oraz mechanizm przenoszenia tlenu. Zaprezentował procesy powstawania wolnych rodników w organizmie i ich działanie. Przedstawił rolę
i działanie antyoksydantów.
Po wykładzie odbyły się pokazy chemiczne przeprowadzane przez członków Studenckiego Koła Naukowego Chemików UŁ ,,Orbital”. Przedstawione eksperymenty chemiczne to:
- Elektroliza wody przy użyciu aparatu Hoffmana.
- Wstrząśnięty błękit(błękit metylenowy)
- Termiczny rozkład KMnO4 (laboratoryjny sposób otrzymywania tlenu)
- Spalanie siarki
- Gasnąca świeczka.
Na stronie ACCH UŁ można obejrzeć prezentację z wykładu oraz opis pokazów chemicznych.
Kolejny wykład (piąty) odbędzie się 26 lutego 2020 r.