Debata: „Transport – Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drodze i w drodze do szkoły”

Dnia 4 kwietnia 2013r. w naszej szkole odbyła się debata dotycząca transportu i bezpiecznego dojazdu dzieci do szkół. Naszymi gośćmi byli przedstawiciele PKS-u w Opocznie. Rozmawialiśmy o kwestiach bezpieczeństwa podczas podróżowania autobusami. Zaproszeni goście twierdzili, że bezpieczeństwo należałoby zwiększyć przez drobne ulepszenia. Wspólnie uznaliśmy, że pasy bezpieczeństwa czy monitoring w autobusie w dużej mierze zmniejszyłyby ilość nieszczęśliwych zdarzeń, takich jak wypadki, kradzieże, czy niewyjaśniona kłótnia. Przedstawiciele PKS-u apelowali również o rozwagę samych pasażerów i wyrozumiałość ze względu na spóźniające się autobusy w porze zimowej, ponieważ jeżdżą one powoli, aby uniknąć kolizji i ochronić przy tym ludzi będących w autobusie. Na debacie dowiedzieliśmy się również jakie wymagania muszą spełniać osoby, które są przyjmowane na stanowisko kierowcy w firmie PKS. Dodatkowo zostaliśmy poinformowani o badaniach i kontrolach, jakie przechodzą już jako kierowcy. Autobusy przechodzą każdego dnia kontrolę by mogły bezpiecznie wyruszyć w trasę. Jest to niezbędna czynność, z której każdy z przewoźnikiem jest rozliczany skrupulatnie.

Podsumowując naszą debatę doszliśmy do wniosku, że transport wymaga pewnych renowacji i wspólnymi siłami postaramy się w jakiś sposób poprawić standardy i bezpieczeństwo. Jest to bardzo ważna sprawa dla całej społeczności, dlatego też mamy nadzieje, że już wkrótce autobusy będą lepiej przystosowane do bezpiecznej jazdy i przewozu pasażerów. Bezwzględnie należy troszczyć się także o bezpieczeństwo na przystankach autobusowych i na to położyć nacisk. Wspólnie stwierdziliśmy, że cała społeczność powinna dbać o bezpieczeństwo w drodze do szkoły i ze szkoły.

Patrycja Antos IIA1
Martyna Jasion IIA1

Zdjęcia wykonała Agnieszka Warzecha

Więcej zdjęć —> https://picasaweb.google.com/114989838802098532620/DebataTransportJakZwiekszycBezpieczenstwoNaDrodzeIWDrodzeDoSzkoY