Dni Otwarte na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego

3Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego kolejny raz zostali zaproszeni do udziału w nowej edycji Dni Otwartych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Tegoroczna odsłona imprezy odbyła  się w dniach 28 marca  – 1 kwietnia. Wydarzenie zorganizowane zostało w formule internetowej, a jedną z głównych atrakcji były bezpłatne zajęcia online prowadzone w czasie rzeczywistym przez wykładowców uniwersyteckich z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams.

Przygotowane tematy lekcji online dobrze wpisały się w program nauczania realizowany w liceum oraz zainteresowania uczniów. Wykłady i warsztaty dotyczyły m.in. literatury, kultury, sztuki i efektywnej nauki języków obcych. Wydarzenie miało miejsce w przestrzeni internetowej, by każdy mógł się czuć komfortowo i bezpiecznie.
1 kwietnia  młodzież naszej szkoły uczestniczyła w lekcji języka rosyjskiego, podczas której wzięła udział w wykładzie zatytułowanym „Wielkanocne tradycje i obrzędy ludowe w kulturze prawosławnej” prowadzonym przez mgra Tadeusza Dąbrowskiego.
Z prezentacji udostępnionej podczas zajęć dowiedzieliśmy się, co można, a czego nie należy robić i jeść w okresie Wielkiego Postu, jak wygląda wystrój świątyni prawosławnej oraz w jaki sposób przygotowuje się wielkanocne prawosławne kraszanki. Tematyka wykładu zainteresowała uczniów, tym bardziej, że region opoczyński słynie z bogatych tradycji folklorystycznych. Po wykładzie był czas na chwilę rozmowy z prowadzącym oraz życzenia na nadchodzące Święta Wielkanocne.
Braliśmy również udział w wirtualnym spacerze, podczas którego obejrzeliśmy najciekawsze miejsca w nowoczesnym budynku Wydziału Filologicznego. Zwiedziliśmy studia radiowe i telewizyjne, salę kinową oraz  laboratoria językowe, w których studenci filologii doskonalą wymowę i tłumaczenia symultaniczne. Zajrzeliśmy także do biblioteki, dziekanatu i stref relaksu.
Mamy nadzieję, że wizyta na Uniwersytecie Łódzkim pomoże naszym uczniom w wyborze uczelni i kierunku studiów.

                                                                               Grażyna Zięba-Zalega