Dominika, Łukasz i Szymon – laureaci finału ogólnopolskiego

W dniach 26 – 28 maja br. w Witnicy (województwo lubuskie), na gościnnej Ziemi Gorzowskiej, odbył Zlot Centralny Laureatów XXIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Wzięło w nim udział 128 uczestników – najlepszych krajoznawców tegorocznej edycji wraz z opiekunami.

Zespół z naszej szkoły w składzie Dominika Ciszek, Łukasz Stępień i Szymon Firkowski (wszyscy klasa IIab) zdobył nagrodę specjalną ufundowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.  To historyczny sukces.  Praca naszych uczniów „Krzyk pamięci. Pamiętam, pamiętam” stanowiła wzruszającą opowieść o samym Opocznie oraz jego mieszkańcach żydowskiego pochodzenia.

Warto dodać, że opisany konkurs to jeden z nielicznych z bogatą tradycją, który od lat uczy młodzież i dzieci umiłowania Ziemi Ojczystej. Konkurs organizowany jest pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Nad Zlotem patronat objęli:  Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak, Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa i Starosta Powiatu Gorzowskiego Małgorzata Domagała. Patronami medialnymi byli TVP3, Gazeta Lubuska i Radio Zachód oraz miesięczniki turystyczne ,,Poznaj swój kraj’’ i ,,Gościniec’’.

Sam pobyt na Zlocie w Witnicy był doskonale przygotowany przez organizatorów. Pierwszego dnia uczestnicy zwiedzili Prywatne Muzeum Chwały Oręża Polskiego Pułkownika Czesława Chmielewskiego, ratusz, neogotycki kościół z 1875 roku ze 130 – letnimi organami oraz Żółty Pałacyk, który pierwotnie był fabrykancką willą. Wieczorem miało miejsce spotkanie inaugurujące Zlot. Wzięli w nim udział uczestnicy, zaproszeni goście, władze samorządowe, media. Po występach dzieci i młodzieży z Miejskiego Domu Kultury w Witnicy odbyło sie spotkanie z fotografikiem – przyrodnikiem i regionalistą Piotrem Charą.

W sobotę uczestnicy Zlotu udali się na piękną wycieczkę krajoznawczą, podczas której zwiedzili: Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji w Witnicy z jego czterema przestrzeniami (kultury drogi, refleksji, słupów milowych cywilizacji i fantazji), Park Dinozaurów w Nowinach Wielkich oraz Edukacyjny Park Dendrologiczny w Mościcach. W godzinach popołudniowych miała miejsce gala wręczenia nagród oraz ognisko połączone z warsztatami integracyjnymi.

28 maja w niedzielę, przed odjazdem, zorganizowano kolejną wyprawę. Tym razem uczestnicy poznali Jezioro Wielkie – polodowcowy zbiornik o wydłużonym kształcie, charakterystycznym dla jezior rynnowych. Jest to najgłębsze i najczystsze jezioro zespołu przyrodniczo – krajobrazowego „Uroczysko Ośniańskich Jezior”. Ostatnim punktem był Dąbroszyn, który jako osada istniał już w XII wieku. Tu można było zachwycać się pałacem z XVII wieku, z wieloma detalami architektonicznymi. Park pałacowy z końca XVIII wieku pierwotnie miał formę francuskiego ogrodu barokowego, na początku XIX wieku został przekształcony w stylu angielskiego romantyzmu.

Jeszcze rzut oka w stronę ujścia Warty i pora wracać tam, gdzie korzenie. Jak niegdyś powiedział przewodniczący jury p. Andrzej Gordon „Uczestnicy konkursu to oficerowie Ojcowizny, strażnicy piękna przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”. Uskrzydleni tym przesłaniem będziemy kontynuować promowanie regionu.