XXV Konkurs na plastykę zdobniczo-obrzędową powiatu opoczyńskiego 2023

16 marca 2023 roku uczniowie klasy 1E zostali zaproszeni przez Starostwo Powiatowe w Opocznie na warsztaty twórców ludowych w ramach XXV Konkursu na plastykę zdobniczo-obrzędową powiatu opoczyńskiego 2023. Pani sekretarz Powiatu Opoczyńskiego Grażyna Wielgus wraz z Panią skarbnik Anną Słoniewską rozpoczęły uroczystość w sali konferencyjnej starostwa.

Czytaj dalej „XXV Konkurs na plastykę zdobniczo-obrzędową powiatu opoczyńskiego 2023”

Koncert Walentynkowy 2023

Walentynki to szczególny dzień dla wszystkich zakochanych. Co roku 14 lutego do milionów ludzi na świecie trafiają kartki oraz listy, ktore są miłym sposobem na wyznanie naszych skrywanych i nieskrywanych uczuć. Jednak tegoroczny dzień zakochanych okazał się wyjątkowy i z pewnością zostanie na długo w pamięci uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie. Zwłaszcza uczniów klasy Ie medialno-artystycznej czyli wychowanków pani profesor Haliny Mikołajczyk, którzy specjalnie na tę okazję zadebiutowali z długo wyczekiwanym Koncertem Walentynkowym. W przygotowaniach i organizacji nieoceniona okazała się pomoc pana profesora Jacka Plucińskiego.

Czytaj dalej „Koncert Walentynkowy 2023”

Kapsuła Czasu zamknięta

I stało się – 5 września 2020 roku futurystyczne prace naszych 29 uczniów zostały zamknięte w rzeźbie znanej pod nazwą „Serce Kapsuły Czasu”. Uroczystość odbyła się na Placu Szczepańskim w Krakowie. Poprzedził ją festyn rodzinny. W gronie osób nagrodzonych na szczeblu krajowym znaleźli się następujący nasi uczniowie: Wiktoria Mikuła (IIIa), Wiktor Świątkowski (IIId KLASA AKADEMICKA SGH), Aleksandra Zięba (IIId KLASA AKADEMICKA SGH), Julia Składowska (IIIC), Julia Cichawa (IIIa), Martyna Cieślik (IIIc), Patrycja Dusza (IIIf), Antoni Grabski (IIIa), Julia Grudziecka (IIIf), Aleksandra Jarząbek (IIIa), Julita Kotusiewicz (IIIc), Zuzanna Marecka (IIIf), Jakub Kędziora (IIIf), Laura Mitulska (IIIf), Paulina Kotusiewicz (IIIc), Natalia Kupis (IIIf), Weronika Orłowska (IIIf), Magdalena Pacan (IIIa), Sandra Rutowicz (IIIf), Wiktoria Stępień (IIIf), Julia Białek (IIIf), Maja Bogatek (IIIc), Maja Sokołowska (IIIc), Izabela Szymaniak (IIIc), Agnieszka Szczepanik (IIIf), Alicja Stempniak (IIIf), Anna Szpoton (IIIf), Julia Tomczyk (IIIf).

Wszyscy zostali złotymi bądź srebrnymi laureatami akcji, czego serdecznie naszej młodzieży gratulujemy.

Sama rzeźba „Kapsuła Czasu” jest zwierciadłem czasu i przestrzeni. Zamontowana na optymalnej wysokości i dostępna dla wszystkich przechodniów lustrzana półkula zachęca do interakcji – przyjrzenia się sobie, otoczeniu i zmieniającej się chwili. Zamiast skomplikowanych technologii, korzysta z naturalnego zjawiska odbicia, przeistaczając je w najdokładniejszy miejski zegar. Kapsułę charakteryzuje jej trójczasowość. Pierwsza czasowość to tu i teraz: złote zwierciadło kopuły wiernie odbijające zmieniającą się rzeczywistość. Druga, to upływ czasu na przestrzeni miesięcy: podstawa z brązu, niespiesznie zachodząca patyną, stająca się naturalnym zegarem odmierzającym miesiące. Wreszcie trzecia czasowość to przemijanie na poziomie lat: Kapsuła otwierana co ćwierć wieku wyznaczająca rytm kolejnych dekad.

Dodamy, że od 2021 roku Kapsuła rozpocznie wędrówkę po całej Polsce i już jest pewne, że dotrze również do Opoczna, na co szczerze czekamy.

Jeszcze raz gratulujemy naszej młodzieży pomysłowości i takiej lekkości wpisania się w dzieje naszej Ojczyzny.

 

Ola Zaborowska nagrodzona na arenie międzynarodowej

Aleksandra Zaborowska (klasa IIf) zdobyła jedną z głównych nagród w XVII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Darujmy światu pokój”.

Konkurs adresowany był do młodzieży zainteresowanej sztukami plastycznymi. Uczestnicy konkursu, za pomocą dowolnej techniki, wypowiedzieli się na temat otaczającej rzeczywistości i podpowiedzieli, nie tylko dorosłym, ale również swoim rówieśnikom jak postępować, by uczynić świat piękniejszym i  spokojniejszym, dobrym i przyjaznym. Prace konkursowe prezentowały twórczość plastyczną będącą reakcją, przestrogą i protestem przeciwko przemocy.

Na konkurs nadesłano 910 prac. Bardzo cieszymy się ogromnym sukcesem Oli, której praca ma głębokie przesłanie. Jest swego rodzaju misją pokoju i poszanowania drugiego człowieka. Zwiastuje łagodność, delikatność i niewinność.

Serdecznie gratulujemy Oli i jej Rodzicom wspaniałej nagrody.

Plakat Oli

Dzień Poezji – II edycja

„Poezja jest światem przeżyć i refleksji.
 Jest po trochu jak mówienie ludzkim językiem
 w dobie maszyn i komputerów.
 Nie może jednak być zbyt mądra, bo nikt jej nie zrozumie.”
                                                                                  Jan Twardowski

Zapewne wiele osób próbowało kiedyś w swoim życiu napisać wiersz. I zapewne u wielu z nich próby te kończyły się kilkoma niezdarnymi rymami i dawką sentymentalizmu, która mogłaby uśpić niejednego człowieka. A dlaczego? Bo poezja jest trudną, często niedocenioną i niewdzięczną sztuką, choć to, jak powiedział Karol Irzykowski „prawdziwa i typowa forma współżycia duchowego”. Od wieków inspirowała i nieprzerwanie inspiruje umysły ludzi na całym świecie, a natchnienie – czymkolwiek ono  jest, rodzi się z bezustannego „nie wiem”.

14 listopada 2018 roku odbyło się w naszym liceum uroczyste podsumowanie II edycji konkursu poetyckiego w ramach Dnia Poezji. Wszystkie wiersze, które wzięły w nim udział, zostały pięknie wyeksponowane na holu pierwszego piętra. Chcieliśmy w ten sposób jeszcze raz zachęcić całą społeczność szkolną do chwili wytchnienia i refleksji, bo Dzień Poezji został stworzony specjalnie dla Was, drodzy Uczniowie. Jest on po to, by choć na moment zatrzymać się w pędzie tego świata, by podarować Wam trochę spokoju, ciszy i szczęścia w zadumie.

Wiersze były zgłaszane przez uczniów od początku września do końca października. Wszystkie zostały odczytane na lekcjach języka polskiego. Każdy uczeń dysponował jednym głosem. Kiedy je czytałyśmy, słuchaliście w skupieniu, niejednemu z Was zakręciła się w oku łza, gdyż to, co usłyszeliście, to słowa wypływające z głębi serca. Oddaliście łącznie 436 głosów na 24 utwory. Swoją opinię wyrazili również dyrekcja i nauczyciele poloniści.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

III miejsce zdobył utwór pt. „Chwila” otrzymując 47 głosów. Jego autorką jest Izabela Stańczyk, ps. Poetka współczesna – uczennica klasy IIIf2g.

II miejsce zdobył wiersz pt. „Chcę żebyś mnie dostrzegł…” z liczbą 61 głosów. Jego autorka posługuje się pseudonimem Czarownica. Jest nią Eliza Kochanowicz, uczennica klasy IIa1.

W tegorocznym konkursie zwyciężył wiersz „Pomarańcze”, który uzyskał aż 88 głosów (co piąty uczeń głosował właśnie na ten utwór). Jego autorem jest Jakub Mijas – uczeń klasy IId, piszący pod pseudonimem Kuba.

Dyrekcja i nauczyciele przyznali wyróżnienie  Adrianowi Adamusowi – uczniowi klasy IId za wiersz „Antyczna amnezja…”

Nauczycielki języka polskiego – panie Ewelina Telus i Anna Waśkiewicz wręczyły wszystkim zwycięzcom nagrody książkowe. Na zakończenie spotkania Marta Łyda – uczennica klasy IIIc  zaśpiewała piosenkę Marka Grechuty „Dni, których nie znamy”.

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w trzeciej edycji konkursu. Pamiętajmy, że Poezja bierze początek ze wzruszenia rozpamiętywanego w spokoju.