„Poezja jest światem przeżyć i refleksji.
Jest po trochu jak mówienie ludzkim językiem
w dobie maszyn i komputerów.
Nie może jednak być zbyt mądra, bo nikt jej nie zrozumie.”
Jan Twardowski
Zapewne wiele osób próbowało kiedyś w swoim życiu napisać wiersz. I zapewne u wielu z nich próby te kończyły się kilkoma niezdarnymi rymami i dawką sentymentalizmu, która mogłaby uśpić niejednego człowieka. A dlaczego? Bo poezja jest trudną, często niedocenioną i niewdzięczną sztuką, choć to, jak powiedział Karol Irzykowski „prawdziwa i typowa forma współżycia duchowego”. Od wieków inspirowała i nieprzerwanie inspiruje umysły ludzi na całym świecie, a natchnienie – czymkolwiek ono jest, rodzi się z bezustannego „nie wiem”.
14 listopada 2018 roku odbyło się w naszym liceum uroczyste podsumowanie II edycji konkursu poetyckiego w ramach Dnia Poezji. Wszystkie wiersze, które wzięły w nim udział, zostały pięknie wyeksponowane na holu pierwszego piętra. Chcieliśmy w ten sposób jeszcze raz zachęcić całą społeczność szkolną do chwili wytchnienia i refleksji, bo Dzień Poezji został stworzony specjalnie dla Was, drodzy Uczniowie. Jest on po to, by choć na moment zatrzymać się w pędzie tego świata, by podarować Wam trochę spokoju, ciszy i szczęścia w zadumie.
Wiersze były zgłaszane przez uczniów od początku września do końca października. Wszystkie zostały odczytane na lekcjach języka polskiego. Każdy uczeń dysponował jednym głosem. Kiedy je czytałyśmy, słuchaliście w skupieniu, niejednemu z Was zakręciła się w oku łza, gdyż to, co usłyszeliście, to słowa wypływające z głębi serca. Oddaliście łącznie 436 głosów na 24 utwory. Swoją opinię wyrazili również dyrekcja i nauczyciele poloniści.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
III miejsce zdobył utwór pt. „Chwila” otrzymując 47 głosów. Jego autorką jest Izabela Stańczyk, ps. Poetka współczesna – uczennica klasy IIIf2g.
II miejsce zdobył wiersz pt. „Chcę żebyś mnie dostrzegł…” z liczbą 61 głosów. Jego autorka posługuje się pseudonimem Czarownica. Jest nią Eliza Kochanowicz, uczennica klasy IIa1.
W tegorocznym konkursie zwyciężył wiersz „Pomarańcze”, który uzyskał aż 88 głosów (co piąty uczeń głosował właśnie na ten utwór). Jego autorem jest Jakub Mijas – uczeń klasy IId, piszący pod pseudonimem Kuba.
Dyrekcja i nauczyciele przyznali wyróżnienie Adrianowi Adamusowi – uczniowi klasy IId za wiersz „Antyczna amnezja…”
Nauczycielki języka polskiego – panie Ewelina Telus i Anna Waśkiewicz wręczyły wszystkim zwycięzcom nagrody książkowe. Na zakończenie spotkania Marta Łyda – uczennica klasy IIIc zaśpiewała piosenkę Marka Grechuty „Dni, których nie znamy”.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w trzeciej edycji konkursu. Pamiętajmy, że Poezja bierze początek ze wzruszenia rozpamiętywanego w spokoju.