Dzień Poezji w naszej szkole – edycja I

Dziś z samego rana na skraju ciszy
Myśli przeróżne z kątów się słyszy.
Wybraliśmy tylko te najpiękniejsze
Takie, co słodkie piszą mi wiersze.
Wabią nas ciepłem, głaszczą nadzieją
Od nich od razu oczy się śmieją.
Zaniosę dla Was  ich bukiet cały,
By w dniu codziennym wszystkich wspierały”.

 31 października 2017 roku odbyło się w naszym liceum uroczyste podsumowanie konkursu poetyckiego w ramach  Dnia Poezji. Tego dnia uczniowie i nauczyciele jeszcze raz usłyszeli wszystkie wiersze, które wzięły udział w naszym szkolnym konkursie poetyckim. Zostały one pięknie wyeksponowane na holu 1. piętra.

To, co usłyszeliśmy na szkolnych przerwach, to były słowa z głębi serca. Zaprosiliśmy całą społeczność szkolną do chwili wytchnienia i refleksji.

Dzień Poezji został stworzony specjalnie dla Was, Drodzy Uczniowie. Jest on po to, by zatrzymać się w pędzie tego świata, by podarować Wam trochę pokoju, ciszy i szczęścia w zadumie. Nam wszystkim zagubionym i zdominowanym przez egoizm i strach potrzebna jest taka chwila.

Wiersze były zgłaszane przez uczniów od marca tego roku do dnia 20 października Odczytywaliśmy je Wam , Drodzy uczniowie na lekcjach języka polskiego. Każdy z Was dysponował jednym głosem. Kiedy je czytaliśmy, słuchaliście w skupieniu, niektórzy ze łzami w oczach… Oddaliście razem 353 głosy na 17 utworów. Swoje opinie wyrazili także nauczyciele poloniści i pani Dyrektor.

A oto wyniki konkursu. Wyróżnienie nauczycieli i Dyrekcji zdobył utwór wiersz nr 17 pt. „Marionetki” Jego autor nosi pseudonim Echo Nicols. A jest nim Izabela Jurek – uczennica klasy III f2.

III miejsce zdobył utwór nr 13 pt. „Miłość ulotna jest”. Otrzymał 38 głosów. Jego autorem jest Magdalena Łaska – uczennica klasy III f2.

II miejsce zdobył  wiersz „Boję się mamo”… , zyskując wasze uznanie i aż 58 głosów. Autorem jest Saudade, czyli Dominika Ciszek – uczennica klasy 3a/b.

Oto wiersz, który zwyciężył w tej konkurencji. I miejsce dzięki 66 głosom otrzymał autor wiersza „Tak trudno zrozumieć”- Miłosz Grudziecki z klasy 3 a/b.

Nauczyciel języka polskiego – pani Ewelina Telus i pani Dyrektor Monika Kluska wręczyły zwycięzcom nagrody książkowe. Na zakończenie naszego spotkania  grupa taneczna Zahra fitness ponownie umiliła nam dzień swoim występem.

Podziękowania organizatorów kierujemy także pod adresem uczniów klasy 3 e/g, Marcina i Mateusza Gruszczyńskich, którzy zaprezentowali kilka utworów poezji śpiewanej. Dziękujemy także za nagłośnienie panu Jackowi Plucińskiemu i pani Katarzynie Niewadzi za przygotowanie układów tanecznych.

„W serdecznej płacimy gotówce, za to pisanie kruche
Wszak jesteśmy po połówce
I okiem, i uchem”

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w drugiej edycji konkursu . Pamiętajmy,  że  Poezja jednoczy, a nie dzieli. Póki ona istnieje, ma sens język i rozmowa.

Organizatorzy: Anna Waśkiewicz, Ewelina Telus, Iwona Pęczek