Europejski Dzień Języków Obcych w „Żeromskim”

26 września 2016 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego odbył się Europejski Dzień Języków Obcych. To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy. Głównym celem obchodów tego dnia jest promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy.

Z tej okazji po raz pierwszy nauczyciele języków obcych: języka angielskiego (p. E. Sędkowska, p. K. Nojek, p. E. Cichańska-Szwaczyk, p. J. Grabska i p. K. Larecka), niemieckiego (p. dyrektor M. Kluska, p. M. Stańczyk), rosyjskiego (p. G. Zięba-Zalega) i włoskiego (p. A. Gancarz) wraz z uczniami pomysłowo i ciekawie upamiętnili ten dzień. Aby każdy z czterech nauczanych języków w naszej szkole został wyróżniony obchody zostały rozłożone na cztery dni. I tak w poniedziałek promowaliśmy kulturę brytyjską i amerykańską, we wtorek skupiliśmy się na języku i kulturze rosyjskiej, w środę na włoskiej, a w czwartek na niemieckiej.

Każdego dnia punktem kulminacyjnym obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych były prezentacje i występy uczniów podczas długiej przerwy. Wtedy to na pięknie udekorowanym pierwszym piętrze naszej szkoły bawiliśmy się przy muzyce kojarzonej z danym krajem. Niewątpliwie najlepsza zabawa połączona ze śpiewem i tańcami miała miejsce podczas dnia rosyjskiego i włoskiego czego dowodem są liczne zdjęcia oraz filmiki. Z pewnością jeszcze na długo pozostaną w naszej pamięci i wspomnieniach. Oprócz tego można było zapoznać się z galerią prac wykonanych przez naszych uczniów przybliżających głównie zabytki, kulturę jak i sławnych ludzi z danego obszaru językowego. Ponadto uczniowie mieli możliwość poczytać literaturę obcojęzyczną jak i obejrzeć wystawy przedmiotów charakterystycznych dla danego kraju np. słynne rosyjskie matrioszki czy włoska kawa Lavazza.

Mamy nadzieję, że spędzony wspólnie czas przyczynił się do rozwoju wiedzy o językach i kulturach innych krajów i był jednocześnie formą zabawy dającą dużo radości oraz  przyjemnych chwil.

Przy okazji nauczyciele języków obcych serdecznie dziękują p. Jackowi Plucińskiemu za profesjonalne nagłośnienie, p. Halinie Mikołajczyk za robienie zdjęć oraz wszystkim uczniom za zaangażowanie i pomoc w organizacji  Dni Języków Obcych w I LO. To dzięki wszystkim uczniom, którzy tak ochoczo włączyli się do zabawy w trakcie święta języków obcych obchody zakończyły się  ogromnym sukcesem.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia i już czekamy na to co wydarzy się za rok!

                                                                                     Ewa Sędkowska