FINAŁ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU „ Żołnierze Wyklęci- Obudźcie Polskę!”

Magdalena Chojnacka z klasy 1 G pojedzie do BRUKSELI

W dniu 30.05.2022 roku, już po raz VIII, odbył się finał wojewódzkiego konkursu „Żołnierze Wyklęci Obudźcie Polskę!”  zorganizowanego pod patronatem IPN/Oddział Łódź przez parlamentarzystów Ziemi Łódzkiej- Piotra Polaka, Roberta Telusa, Waldemara Budę oraz Dorotę Więckowską – Radną Sejmiku Województwa Łódzkiego. Celem konkursu, jest m.in. przybliżenie działalności i roli żołnierzy walczących o wolność Ojczyzny po zakończeniu II wojny światowej. To ważny  element upamiętniania i upowszechniania wiedzy historycznej o bohaterach Wojska Polskiego. Uczniowie musieli zmierzyć się z pytaniami testowymi dotyczącymi Żołnierzy Niezłomnych.

      W eliminacjach szkolnych uczestniczyli uczniowie z ponad 130 szkół średnich całego województwa łódzkiego. Do rywalizacji finałowej zakwalifikowało się 37 uczniów. Znaleźli  się wśród nich uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie : Magda Chojnacka – uczennica  klasy 1G oraz Igor Misiowiec – uczeń  klasy 2A2. Pierwsze miejsce zajęła nasza uczennica Magda Chojnacka , zdobywając tym samym liczne nagrody tj. książki o tematyce historycznej, monetę kolekcjonerską z wizerunkiem żołnierza wyklętego- Zdzisława Brońskiego, bon turystyczny na wycieczkę szlakiem Żołnierzy Wyklętych oraz główną nagrodę, którą jest wycieczka do Brukseli. Każdy z uczestników finału otrzymał dyplomy oraz nagrody książkowe.

Gratulacje dla naszych zwycięzców !

„Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.  Walcząc z siłami nowego agresora, musieli  zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego  Kresy Wschodnie II RP.”

źródło: www.prezydent.pl/aktualnosci/polityka-historyczna/zolnierze-wykleci/kim-byli-zolnierze-wykleci

                                                                                               Krzysztof Czajkowski