Hubertus Spalski 2015

Co roku,  w Spale, odbywa się święto nazywane Hubertusem. Jest to święto myśliwych, leśników i jeźdźców, organizowane przez jeźdźców na zakończenie sezonu, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego, zwykle w okolicach 3 listopada. Nazwa pochodzi od świętego Huberta (patrona myśliwych i jeźdźców), którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest właśnie 3 listopada.

Do dziś w polskiej tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją do tzw. hubertowin, czyli polowania zbiorowego o charakterze szczególnie uroczystym, z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów (m.in.sygnałów łowieckich).

Organizowane tego dnia polowania poprzedzają często msze święte w intencji myśliwych. „Odbywają się one nie tylko w kościołach, ale także przy leśnych kapliczkach poświęconych temu patronowi”.

Polowanie hubertowskie kończy biesiada myśliwych przy ognisku, bigosie i nalewce.

Wśród jeźdźców (Hubertus konny) urządzana jest natomiast gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. lisa, jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa, ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni, i za rok sam ucieka jako lis.

Obchody święta mają zapewnić dobre wyniki w nadchodzącym sezonie.

W tym roku na hubertusie pojawiły się przedstawicielki naszej szkoły ( Iza Michałowska 1F2, Julita Kołodziejczyk 1AB oraz Martyna Dębowska 3F2) Dziewczyny wzięły udział w organizowanym rajdzie oraz dzielnie gonitwie za lisem. Mimo ogromnej presji i stresu poradziły sobie świetnie i otrzymały nagrody w postaci Flo czyli typowej nagrody jeździeckiej ( inaczej zwanej również rozetą)

Podczas Hubertusa można świetnie się rozerwać nawet jeśli uczestniczy się w nim wyłącznie jako widz. Co roku przyjeżdża wiele fantastycznych postaci  które sprawiają że momentami przenosimy się do dawnych czasów. Oprócz gonitwy i rajdu organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji dla tych najstarszych i dla tych najmłodszych. Są zawody w powożeniu, skoki przez przeszkody oraz wiele innych atrakcji, z pewnością warto się wybrać. Chętnych zapraszamy za rok!