Język rosyjski

Jest jednym z czterech języków obcych nauczanych w I LO.

Jeśli i Ty chcesz poznać język naszych sąsiadów, jeden z języków konferencyjnych ONZ – dołącz do nas!

500883826_1_261x203_kurs-jezykowy-jezyk-rosyjski-lublin_rev001

W  I Liceum Ogólnokształcącym uczymy języka rosyjskiego na poziomie podstawowym (rozpoczynamy naukę od poznania alfabetu – cyrylicy) i w grupach zaawansowanych, kontynuujących naukę po gimnazjum. Uczniowie zainteresowani językiem, literaturą i kulturą rosyjską oraz zdający maturę z rosyjskiego mają możliwość uczestnictwa w zajęciach dodatkowych.

Lekcje języka rosyjskiego odbywają się w grupach międzyklasowych w wymiarze trzech godzin tygodniowo. Uczymy się z serii podręczników WSiP i szerokiej gamy repetytoriów różnych wydawnictw polskich i rosyjskich. Aby nauka języka obcego przynosiła oczekiwany efekt, nasze pracownie wyposażone są w tablice interaktywne, rzutniki multimedialne oraz w komputery.

Wielokrotnie nasi uczniowie brali udział w Olimpiadzie Języka rosyjskiego  na szczeblu okręgowym w Łodzi, organizowanym przez Instytut Filologii Rosyjskiej UŁ. W 2014 roku uczeń naszej szkoły Petro Bilenczuk w XLV Olimpiadzie w etapie okręgowym w Łodzi zdobył wyróżnienie. Również w 2017 roku troje uczniów I LO zakwalifikowało się do drugiego etapu XLVIII OJR w Łodzi.

Kilkakrotnie uzdolnieni muzycznie uczniowie naszej szkoły brali udział w Konkursie Piosenki Rosyjskiej w Łodzi.

I_Ogolnopolski_Fest_Pios_Rosyjskiej

W celu bliższego poznania kultury, mentalności i języka naszych sąsiadów-Słowian organizowane były wymiany międzynarodowe młodzieży ze szkołami na Ukrainie. Dwukrotnie nasi uczniowie podróżowali do Czernihowa we wschodniej części Ukrainy, dwa razy byliśmy też w Użgorodzie. Czterokrotnie gościliśmy również naszych ukraińskich przyjaciół w szkole i w swoich domach.

Nauka języka rosyjskiego w „Żeromskim” to nie tylko przyswajanie materiału z podręcznika. Na lekcji korzystamy z czasopism, zaglądamy na rosyjskie strony internetowe, słuchamy muzyki, śpiewamy po rosyjsku, poznajemy rosyjskie zwyczaje i święta, oglądamy filmy. Poznajemy bogatą kulturę Rosji- malarstwo, muzykę klasyczną i współczesną.

russische-symbolen-reis-rusland-russische-tradities-89319526

W ramach obchodów dni języków obcych w naszej szkole bawimy się przy rosyjskiej muzyce, próbujemy tradycyjnych rosyjskich potraw, podziwiamy oryginalne wyroby rosyjskiej sztuki ludowej.

Dlaczego warto uczyć się języka rosyjskiego?

2_WRO_4537230_1_

 • Po rosyjsku mówi na świecie 190 mln ludzi !!!
 • Jesteśmy pomostem między Wschodem a Zachodem- na Zachodzie język rosyjski jest wciąż egzotyczny, mało rozpowszechniony, więc to my Polacy odgrywamy rolę pośredników w kontaktach Europy z Rosją
 • Biznesmeni mówią po rosyjsku!!! Wiele firm poszukuje specjalistów ze znajomością tego języka.
 • Kultura rosyjska jest znana na całym świecie!!! Warto poznać takie nazwiska jak: Fiodor Dostojewski, Lew Tołstoj, Aleksander Puszkin, Mikołaj Gogol, czy laureatów Literackiej Nagrody Nobla: Aleksander Sołżenicyn, Borys Pasternak, Iwan Bunin, Michaił Szołochow, Josif Brodski. Także twórcy muzyki klasycznej: Czajkowski, Rachmaninow, Szostakowicz są rozpoznawalni przez wielu odbiorców kultury.
 • Wielu sławnych Rosjan już znacie, np. chemika Mendelejewa czy biologa Pawłowa.

Czy wiecie, że…?

 • Język rosyjski podobnie jak polski jest językiem słowiańskim- jeszcze ok. 1200 lat temu wszyscy Słowianie mówili jednym językiem
 • Jest nas Słowian całkiem sporo, bo około 300 mln.
 • Państwa słowiańskie zajmują obszar ponad 23 mln km kwadratowych, a w Europie stanowią największą grupę etniczną
 • We wszystkich językach słowiańskich ok. 80% wyrazów ma wspólny rdzeń, a ok. 40% to wyrazy prawie identyczne
 • Polak jest w stanie zrozumieć trochę KAŻDEGO Słowianina, pod warunkiem, że będą rozmawiać ze sobą powoli i wyraźnie
 • Język rosyjski jest językiem dźwięcznym, melodyjnym, łatwo wpadającym w ucho
 • Cyrylica to alfabet wymyślony przez misjonarzy Cyryla i Metodego, używany jest przez wszystkich Słowian- piszą nim Rosjanie, Serbowie, Ukraińcy, Białorusini, Macedończycy i Bułgarzy.

Opinie uczniów o języku rosyjskim

 • „Rosyjski to łatwy dla Polaków język, jego nauka to sama przyjemność.” 
 • „Warto wybrać język rosyjski ponieważ nie jest trudny i jest to najlepszy przedmiot w szkole.” 
 • „Serdecznie polecamy rosyjski! Bardzo miła nauczycielka. Lekcje są zawsze przyjemne i ciekawe.”

Приглашаем на русский язык!!!

trip-to-russia-moscow-tourism-travelling-illustration-modern-flat-design-travel-airplane-vacation-adventure-trip-81825327