Koncert w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

„Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”
                                                                    Rotmistrz W. Pilecki

„I Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego  pamięta! Żołnierze Wyklęci polegli za Waszą i Naszą wolność”

    1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto, które zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku. Upamiętnia tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
   W czwartek, tj.10 marca 2022 roku w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego odbył się koncert ku czci Żołnierzy Wyklętych, przygotowany przez niezastąpiony Chór Studio 107.
Nasza cudowna młodzież w niekonwencjonalny sposób przybliżyła sylwetki znanych postaci, m.in. Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny – pseudonim  „Inka”, czy Augusta Fieldorfa – pseudonim „Nil”. W koncercie wziął udział absolwent I LO- Marcin Gruszczyński, który wsparł naszych artystów grą na gitarze. Koncert „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym” był wyrazem pamięci o niezłomnych, hołdem dla ich męstwa, postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Ta muzyczna opowieść o losach tych, których beztroską młodość brutalnie przerwała II wojna światowa, okazała się  ciekawą lekcją historii dla wszystkich zgromadzonych .
Gościem specjalnym wydarzenia „I LO pamięta! Żołnierze Wyklęci polegli za Waszą i Naszą wolność” był Paweł Wąs z Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, który wygłosił wykład pt. „Młodzieżowe organizacje antykomunistyczne w Opocznie”. Prelegent w niezwykle interesujący sposób odkrył przed młodzieżą nieznane dotąd karty historii Opoczna i okolic w kontekście działalności organizacji antykomunistycznych.

Zebranych na sali uczniów i gości przywitała najpierw Anna Pręcikowska – Skoczylas – dyrektor I LO im. S. Żeromskiego w Opocznie. Wśród zaproszonych gości byli: Maria Barbara Chomicz – Wicestarosta, Wiktor Pietrzyk – z Muzeum Regionalnego w Opocznie, Dawid Kucharski z biura poselskiego Roberta Telusa oraz wspomniany Paweł Wąs z Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.
W swoim przemówieniu pani dyrektor podkreśliła popularność etosu Żołnierzy Wyklętych w polskim społeczeństwie, zaznaczając, że: „Dla części młodzieży Żołnierze Wyklęci stają się wzorem bezkompromisowej postawy, której obcy jest relatywizm i obłuda, a podział na dobro i zło jest jasny i czytelny (…) To byli polscy patrioci.  Wychowani w wolnej Polsce, chcieli żyć we własnym państwie jako jego gospodarze, a nie poddani. (…) W jedenastą rocznicę Narodowego Dnia zachęcam Was do zapoznania się z historią tych narodowych bohaterów, aby ich pamięć się nie zatarła, aby na nowo wydobyć ich na światło dzienne z ich bezimiennych grobów. Cześć ich pamięci.”

W podobnym tonie wypowiadał się Dawid Kucharski z biura poselskiego Roberta Telusa oraz  Maria Barbara Chomicz – Wicestarosta Powiatu Opoczyńskiego.
-Żyjecie w bardzo specyficznych czasach, bo z jednej strony w czasach wolności, ale tej wolności, która jest nie dana, ale zadana, a z drugiej strony stanęliście w obliczu zagrożenia, że ta wolność w Europie zostanie nadszarpnięta. Chyba nie ma na tej sali osoby, która nie przeżywa tego, co się dzieje za naszą wschodnią granicą– mówiła m.in.  Maria Barbara Chomicz.

Korzystając z okazji, pan Dawid Kucharski, zaprosił wszystkich zgromadzonych  na koncert pn. Solidarni z Ukrainą, który będzie miał miejsce w dniu 19 marca 2022 roku w kościele  Podwyższenia Krzyża św. w Opocznie.
Zebrana na hali sportowej młodzież z ogromnym zaciekawieniem wysłuchała wystąpienia swoich rówieśników i gościa specjalnego.
Podczas apelu widniały nie tylko barwy biało-czerwonej flagi Polski, ale również – w geście wsparcia – powiewały flagi w barwach Ukrainy. W szeregi naszego LO wstąpiła bowiem Veronika- Ukrainka, która wraz z rodziną uciekała przed wojną.
Nikt nie krył swojego wzruszenia podczas tego wydarzenia.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!

   NIEZŁOMNI
Oni nie prosili,
Nie kłaniali się w pas.
Oni uwierzyli.
Tak nam dopomóż!
Przyszedł nasz czas!

Oddawali życie
Wierząc w słuszność
Sprawy.
Krew popłynęła obficie.
Jedyna droga by naród
Zbawić?

Czas powstać,
Uszanować ich los
Wilczy.
Gdzieś w oddali
Odzywa się głos:
Wygrali!
I milczy…

Paweł Pytel, 1 marca 2014 r.

                                                                                          Opracowała : Agata Karbownik