W 2017 roku Francuski Narodowy Komitet Geograficzny (CNFG) zainicjował pierwszą „Nuit de la Géographie (GeoNight)”, która odbyła się w Paryżu i w kilkunastu innych miastach Francji. W 2018 roku, przy wsparciu EUGEO, wydarzenia osiągnęły skalę europejską. W 2019 roku, wraz z Międzynarodową Unią Geograficzną (IGU), kolejne kraje na całym świecie zorganizowały wydarzenia GeoNight. Przez lata wydarzenia te stały się bardzo popularne i udane, o czym świadczy duża różnorodność inicjatyw, tysiące osób uczestniczących w wydarzeniach na całym świecie, entuzjazm organizatorów wydarzeń oraz uznanie jakości wydarzeń przez wiele międzynarodowych stowarzyszeń geograficznych.
W roku szkolnym 2020/2021 nasi uczniowie wzięli udział w trzech przedsięwzięciach z cyklu GeoNight zorganizowanych przez polskie uczelnie. Pierwsza z nich to „Wirtualna Noc Powtórkowa z Geografii w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie dla maturzystów”. Wydarzenie trwało od 1 kwietnia do 12 maja 2021 roku. Z kolei Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zorganizował Noc Geografii. Patronat nad tą inicjatywą objęli: rektor UŚ prof. dr hab. Ryszard Koziołek, dziekan Wydziału Nauk Przyrodniczych prof. dr hab. Leszek Marynowski, dyrektor Instytutu Nauk o Ziemi dr hab. Ewa Łupikasza, prof. UŚ, dyrektor Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej dr hab. Robert Krzysztofik, prof. UŚ oraz prezydent Miasta Sosnowiec Arkadiusz Chęciński, natomiast patronat medialny: „Gazeta Uniwersytecka UŚ”, UŚ TV oraz „Gazeta Wyborcza”. Program obejmował popularnonaukowe wykłady i pokazy oraz quizy, z których można było się dowiedzieć m.in. czym zajmują się dzisiaj geografowie, jakich nowoczesnych narzędzi używają w swojej pracy oraz jak bardzo różnorodne prowadzą badania. Było zatem o dronach, balonach, radarach, skaningu, GIS-ie, kartografii, dendrochronologii, badaniu krajobrazu i monitorowaniu pandemii. Pod kierunkiem prelegentów odbyły się podróże dalekie i bliskie – do Arktyki, Bytomia czy na… dach sosnowieckiej Żylety – czyli najwyższego budynku akademickiego w Polsce, w którym mieszczą się: Instytut Nauk o Ziemi oraz Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, gdzie pracują geografowie Uniwersytetu Śląskiego.
Wydarzenie miało charakter otwarty , odbyło się w formule zdalnej i było transmitowane na żywo na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego oraz na fanpage’u Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ.
Śląska Noc Geografii obejmowała wydarzenia towarzyszące, które miały miejsce 22 kwietnia 2021 roku. Złożyły się na nie: sesja wykładowa dedykowana obchodom Dnia Ziemi oraz VI Wieczór z Geografią przed Maturą, jak również dwa konkursy, w których wystartowali nasi uczniowie:
- „Nieoczywisty świat geografii” – konkurs fotograficzny na wykonanie zdjęcia przedstawiającego nieoczywiste (wieloznaczne, zaskakujące, inne) spojrzenie na środowisko geograficzne
- „Infografika w geografii” – konkurs na wykonanie oryginalnej infografiki przedstawiającej wizualizacje danych lub zjawisk geograficznych – dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Tegoroczna, pierwsza edycja tego wydarzenia w Katowicach nawiązała ponadto do obchodów Dnia Geografa – święta ustanowionego przez Komitet Nauk Geograficznych PAN.
Włączyliśmy się również w działania Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Było to otwarte repetytorium online z geografii dla obecnych maturzystów pt. Geografia na 100% z Wydziałem Nauk o Ziemi UMK! Zajęcia w postaci zadanej na platformie MS TEAMS były poprowadzone przez pracowników naukowych Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK w Toruniu – wyłącznie ludzi z pasją do nauki i edukacji. Proponowane spotkania miały formę warsztatowo-wykładową umożliwiającą ugruntowanie i pogłębienie wiedzy Uczniów i rozwój ich indywidualnych pasji oraz zainteresowań.
Warto podkreślić, iż podczas omawianych wydarzeń nasi uczniowie wykazali dużą aktywność. Mieli również okazję zaprezentować swoje umiejętności geograficzne.
Wszystkie formy GeoNight potwierdziły maksymę E. Kanta, że „Geografia uczy myśleć naukowo, czuć estetycznie i działać praktycznie”.