Nasza szkoła w prestiżowym naukowym projekcie

To wielkie wydarzenie!!! Mistrzowie polskiej nauki, niepodważalne autorytety w dziedzinach badawczych, wielcy podróżnicy poprowadzą zajęcia dla naszych uczniów.

4 marca 2022 roku na stronie Uniwersytetu Warszawskiego opublikowano wyniki rekrutacji do Projektu „Zrozumieć znane, dostrzec nieznane – jak geografia tłumaczy świat?”, realizowanego przez Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, w ramach programu MEiN pt. „Nauka dla Społeczeństwa”.
Celem projektu jest upowszechnianie wśród uczniów szkół ponadpodstawowych zrozumienia ważnych procesów przyrodniczych i społeczno-gospodarczych, z którymi boryka się współczesny świat, i które w najbliższej przyszłości mogą stwarzać na całym świecie coraz więcej sytuacji problemowych.
Po weryfikacji wniosków przez Komisję Konkursową do projektu zakwalifikowano tylko 16 szkół z całego kraju, a nasza szkoła, czyli I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Opocznie awansowało z I miejsca.  W ramach tej naukowej inicjatywy nasi uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w ramach czterech bloków tematycznych przez wybitnych polskich naukowców:

  • Blok I – Czy klimat miasta można „poprawić”? (dr Bożena Kicińska, prof. ucz., klimatolog).
  • Blok II – Masz jakiś problem? Nie jesteś sam! Patologia społeczna w ujęciu geograficznym (dr hab. Tomasz Wites, geograf).
  • Blok III- Plantacyjna „gorączka złota”. Globalne zmiany w rolniczym użytkowaniu ziemi (dr Anna Dudek, geograf).
  • Blok IV- Czy tracimy lód pod nogami? (dr hab. Maciej Dąbski, prof. ucz. – geomorfolog, dr Katarzyna Greń, geomorfolog).

Łącznie projekt obejmuje 18 godzin, w tym zdalnie 16 i 2 godziny stacjonarne. Na jeden blok tematyczny składają się:

  • 2-godzinny wykład online,
  • 2-godzinny warsztat online.

Organizacja masterclass w naszej szkole doskonale wpisuje się w przesłanie genialnego pedagoga Janusza Korczaka „Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało”. I my tym szlakiem podążamy.

Marzena Papis, Jolanta Gapys