Noc Biologów

noc biologów

Idea ,,Nocy Biologów” narodziła się na Wydziale Biologii   Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Tysiące odwiedzających: dzieci, młodzieży i dorosłych było zachętą do zorganizowania w całej Polsce tego typu przedsięwzięć. Propozycję tę z entuzjazmem przyjęła Konferencja Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich, powierzając Wydziałowi Biologii UAM koordynację pierwszej ,,Nocy Biologów” w styczniu 2012 roku.
W tym roku odbyła się już dziesiąta edycja ,,Nocy Biologów” zorganizowana w trzydziestu czterech ośrodkach naukowych na terenie całego kraju, które łączy fascynacja biologią, wspólna platforma internetowa i logo.
Do magicznego świata nauk przyrodniczych, wspólnych odkryć i akademickich dyskusji zaprosił nas organizator katowickiej edycji – Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
„Człowiek i mikroorganizmy” to temat przewodni Ogólnopolskiej Nocy Biologów 2021. Hasło przewodnie aktualne w kontekście obecnej sytuacji epidemiologicznej, zachęciło naszą młodzież  do uzyskana sprawdzonej i rzetelnej wiedzy z zakresu nauk biologicznych oraz poznawania tego pięknego i tajemniczego świata.
Dziesiąta jubileuszowa edycja wydarzenia odbyła się w przestrzeni wirtualnej 8.01.2021 roku.
Uczniowie z klas I, II i III mogli uzyskać odpowiedzi na pytania, czy możliwa jest edycja genomu człowieka, dlaczego wirusy nie żyją i jak bakterie pomagają nam w codziennym funkcjonowaniu, a także czym jest PCR, o którym wszyscy ostatnio mówią.

Ogólnopolska Noc Biologów na Uniwersytecie Śląskim obejmowała spotkania w czterech panelach tematycznych:

  • „Walczymy z mikroorganizmami”,
  • „Potrzebujemy mikroorganizmów”,
  • „Mikroorganizmy w biotechnologii i ochronie środowiska”,
  • „Mikroorganizmy napędzają rozwój biologii”.

Nasi uczniowie skorzystali z bogatej oferty jaką przygotowano. Były to: liczne wykłady, warsztaty, pokazy i prezentacje w ramach specjalnej playlisty, niespodzianki jak również konkursy z nagrodami. Mieli także możliwość poznania pracowników Wydziału Nauk Przyrodniczych oraz Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska UŚ, zajrzenia do laboratoriów i pracowni oraz zapoznania się z wynikami prowadzonych badań.
Mamy nadzieję, że moc atrak­cji i cie­ka­wych spot­kań związanych z tym wydarzeniem zachęci naszą młodzież do udziału w tego typu imprezach w przyszłości.

Nauczyciele biologii