Od Nowego Jorku po Hawaje

22 grudnia 2016 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego w Opocznie przeprowadzone zostały ciekawe zajęcia z geografii pt.: „Od Nowego Jorku po Hawaje”. W lekcjach uczestniczyli uczniowie klas pierwszych oraz klasa II c. Młodzież przygotowała plakaty w dużym formacie przedstawiające kraj z podziałem na stany oraz flagę USA.

Do szkoły na zajęcia zaproszono studentkę Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, Iwonę Mularczyk, która w ramach projektu Au Pair – nauka języka obcego za granicą wyjechała do Stanów Zjednoczonych na rok czasu. Iwona przygotowała prezentację multimedialną z blisko 200 zdjęciami, w której starała się pokazać wszystkie stany, w których była, wybrała zdjęcia bardzo ciekawe pod względem majestatycznych miejsc, interesujących znanych budowli, najciekawszych przyrodniczo parków narodowych, wielkich miast, ogromnych przestworzy. Bardzo trudno, jak wspomniała pokazać w półtorej godziny to, co przeżyła, czego się nauczyła, jakich ludzi poznała. Nasz gość z ogromną pasją opowiadał o programie, dzięki któremu miał możliwość wyjazdu do kraju marzeń wielu z nas. Iwona wyświetlając zdjęcia opowiadała o tym, co na nich było, bo przecież każde zdjęcie miało swoją historię.  Uczestnicząc w zajęciach uczniowie przenieśli się choć na chwilę do innego kraju, zobaczyli obiekty już znane, ale też takie, o których nie mieli pojęcia. Postaram się wymienić najciekawsze z nich: Nowy Jork, Chicago, Waszyngton – Biały Dom, Hollywood, Beverly Hills, Las Vegas, San Francisco – Golden Gate Bridge, Park Narodowy Wielkiego Kanionu w stanie Arizona, Park Narodowy Doliny Śmierci, Park Narodowy Great Smoky Mountains, Półwysep Floryda – Miami, Park Narodowy Haleakalā na  Hawajach, Park Narodowy Wulkany Hawaiʻi,  Park Narodowy Yosemite –  w stanie Kalifornia,  Park Narodowy Sekwoi w stanie Kalifornia.

Była to naprawdę zajmująca lekcja geografii, podczas której wysłuchaliśmy niesamowitych historii o skoku ze spadochronu, spływie rwącą rzeką – turystyka kwalifikowana tzw. rafting, podróżach samolotami, pociągami, łodziami, o nurkowaniu na wodach otwartych, o kąpieli na plaży z zielonym piaskiem. Z zainteresowaniem słuchaliśmy o głosach delfinów, wędrówce po wulkanach, przygodach na drogach i innych fascynujących opowieściach. Bo, jak twierdzi Iwona w Stanach wszystko jest ogromne: duże samochody, szerokie drogi, duże mieszkania i apartamenty, ogromne porcje jedzenia, duże ilości pizzy, wielkie telewizory itp.  Nikt nie używa gotówki, wszędzie płaci się kartami, żeby wejść do baru czy kasyna trzeba mieć 21 lat – jest to wiek pełnoletności w Ameryce i nikt nie przejmuje się wyglądem ani ubraniem. Styl na luzaka jest bardzo powszechny w różnych miejscach.

Na koniec zajęć zrobiliśmy kilka pamiątkowych fotografii. Podziękowaliśmy Iwonie Mularczyk gromkimi brawami i pysznymi piernikami życząc sobie takich podróży. Bo któż z nas nie marzy o wielkich krajach, ciekawych przygodach, by mieć o czym opowiadać swoim przyjaciołom a niektóre zachować tylko dla siebie.

Iwona marzy o wyprawie na Alaskę, a Wy?

                      Odkrywajmy nowe, nieznane.

Tatiana Kosylak