Ogólnopolska Akcja Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta RP

3 września 2016 roku w całej Polsce odbyła się Ogólnopolska Akcja Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta RP. W Opocznie wspólne Narodowe Czytanie odbyło się 3 września od 15.00 do 19.00 na tarasie Miejskiego Domu Kultury w Opocznie-współorganizatora akcji. W akcji wzięły udział lokalne władze, nauczyciele, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku i członkowie Koła Kabaretowo-Teatralnego Spontan.

            Tegoroczne Narodowe Czytanie, to już piąta edycja tego przedsięwzięcia. Organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W poprzednich latach czytano Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza i Lalkę Bolesława Prusa. Cel, który przyświeca temu przedsięwzięciu jest prosty – rozpowszechniać nawyk czytania wśród młodzieży i dorosłych.

W tym roku czytaliśmy Quo vadis Henryka Sienkiewicza, a lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji.

To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z Chłopami Władysława St. Reymonta, Weselem Stanisława Wyspiańskiego, Popiołami Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej Noce i dnie.

             Do wspólnego Narodowego Czytania Quo vadis Henryka Sienkiewicza zaprosiliśmy ludzi, którym bliska jest troska o wspólne narodowe dziedzictwo, bo przecież znajomość najwybitniejszych dzieł narodowej literatury nie powinna ograniczać się do nauczania szkolnego, ale być również obecna w życiu nas wszystkich.

Quo vadis Henryka Sienkiewicza czytali:

*STAROSTA OPOCZYŃSKI JÓZEF RÓG

*WICESTAROSTA OPOCZYŃSKI MARCIN BARANOWSKI

*PRZEWODNICZĄCA RADY POWIATU BARBARA CHOMICZ

*W IMIENIU BURMISTRZA OPOCZNA RAFAŁA KĄDZIELI PAN ZBIGNIEW SOBCZYK WICEPRZEWODNICZĄCY RADY MIEJSKIEJ W OPOCZNIE

*DYREKTOR MIEJSKIEGO DOMU KULTURY ZDZISŁAW MIĘKUS-WSPÓŁORGANIZOTOR AKCJI NARODOWEGO CZYTANIA

*DYREKTOR I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM.S. ŻEROMSKIEGO MONIKA KLUSKA

*DYREKTOR MUZEUM REGIONALNEGO W OPOCZNIE  ADAM GRABOWSKI

*PRZEDSTAWICIELKA UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU BARBARA ROGOWSKA

*NAUCZYCIELE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO: KRZYSZTOF CZAJKOWSKI, KATARZYNA KOBIERSKA, HALINA MIKOŁAJCZYK, MARTA PAWLIK-PREJS

*CZŁONKOWIE KOŁA KABARETOWO-TEATRALNEGO „SPONTAN”: ALEKSANDRA MICHAŁOWICZ, AGATA STĘPIEŃ, ANNA POPECKA, JOANNA BŁAŻEJEWICZ, AGATA GRABSKA, EMILIA WOJTAREK, KRZYSZTOF SOBOLEWSKI, IZABELA PANFIL

Wszystkim uczestnikom akcji dziękujemy i gratulujemy przepięknej interpretacji prozy Henryka Sienkiewicza.