One Billion Rising – ogólnoświatowa akcja również w Opocznie!

one

Na całym świecie 14 lutego kobiety i mężczyźni zatańczyli  i zaprotestowali przeciwko przemocy wobec kobiet. Do akcji włączyło się już 200 krajów. W tym Polska. Polska akcja nosi nazwę Nazywam się miliard.

W Polsce udział wzięli mieszkańcy  ponad  50 miejscowości – od wsi, przez miasteczka, po duże aglomeracje.

Tegoroczna akcja w naszym kraju poświęcona była przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami. To wciąż temat tabu w naszym kraju. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich, zjawisko przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami, jest niedostrzegane, trudne do wykrycia oraz zbadane w niewielkim tylko obszarze.

Szacuje się, że w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet.

Celem akcji jest nagłośnienie problemu przemocy wobec kobiet i protestowanie przeciwko temu zjawisku, ale również wyrażenie solidarności i wsparcia dla wszystkich kobiet doświadczających przemocy, które często boją lub wstydzą się mówić o swoim doświadczeniu.

Akcja w Opocznie odbyła się 14 lutego o godz.11.30 w hali LO im.Żeromskiego. Przybyli uczestnicy w różnym wieku, którzy nie chcą pozostać  obojętni i chcieli wyrazić swój protest poprzez taniec.

 

Rozgrzewkę i naukę układu poprowadziły instruktorki fitness: Katarzyna Niewadzi i Beata Pierwoła.

Za nagłośnienie dziękujemy panu Jackowi Plucińskiemu.