3 marca 2021 roku pasjonaci chemii z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Opocznie wzięli udział w piątym wykładzie Akademii Ciekawej Chemii, zorganizowanym przez Wydział Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Temat wkładu poprowadzonego przez dr Annę Wronę oraz dr Magdalenę Ciechańską to: „ Krótka historia piękna; kosmetyki wczoraj i dziś”. Wykład prowadzony był online w aplikacji „Teams”.
Prelegentki dr Anna Wrona oraz dr Magdalena Ciechańska pracują w Katedrze Chemii Organicznej Uniwersytetu Łódzkiego. Dr Anna Wrona – Piotrowicz prowadzi konwersatoria i laboratoria z chemii organicznej oraz z chemii i receptury kosmetyków. W Katedrze Chemii Organicznej wykonuje badania z zakresu chemii organicznej, metaloorganicznej, katalizy oraz syntezy materiałów o interesujących właściwościach fotofizycznych. Dr Magdalena Ciechańska jako nauczyciel akademicki prowadzi konwersatoria i laboratoria z chemii organicznej, chemii przemysłowej, chemii i receptury kosmetyków oraz chemii leków. Jej zainteresowania badawcze obejmują zastosowanie związków litoorganicznych w syntezie organicznej a działalność naukowa skupia się na syntezie i badaniach fotofizycznych nowych fluoroforów pirenowych.
Piąty wykład bardzo zaciekawił młodzież. Poruszane w nim tematy dotyczące historii pochodzenia kosmetyków są bardzo intrygujące i niesamowite. Człowiek od zarania dziejów dążył do poznania tajemnicy długowieczności oraz zatrzymania procesów starzenia. Podobnie z pięknem, pojęcie to ewoluowało przez wieki, ale zawsze było celem do którego dążyła ludzkość. Już od starożytności znano właściwości lecznicze i upiększające niektórych wyciągów roślinnych. Z wykładu dowiedzieliśmy się jak zmieniały się kanony piękna oraz jakich roślin i związków chemicznych używano do poprawiania urody. Ponadto, uzyskaliśmy wiedzę na temat tego jakie klasy związków chemicznych znalazły zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i jaka jest ich rola w kosmetykach. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez kremów, mydeł, kosmetyków kolorowych itp. Na wykładzie znaleźliśmy odpowiedź na wiele pytań na przykład: czym różni się skład chemiczny szamponu do włosów, mydła w płynie i płynu do naczyń oraz czym są środki powierzchniowoczynne?
Po części teoretycznej odbyły się pokazy doświadczeń. Eksperymenty przygotowały studentki z Naukowego Koła Chemii Kosmetycznej. Mogliśmy obejrzeć:
Eksperyment 1- otrzymywanie olejków eterycznych ze skórki pomarańczy
Eksperyment 2- otrzymywanie ekstraktu z mięty przy użyciu aparatu Soxleta
Eksperyment 3- otrzymywanie mydła czekoladowego
Eksperyment 4- „otrzymywanie pasty do zębów dla słonia”
Pokaz slajdów z wykładu oraz doświadczeń wraz z opisem i fotografiami znajduje się na stronie internetowej ACCh . Zachęcamy do ich obejrzenia.
Nauczycielki chemii.