W dniach 15 i 25 października uczniowie klas IIF I IIEG i IID wraz z wychowawcami Renatą Sijer, Teresą Tępińską, Kariną Nojek oraz nauczycielem historii Krzysztofem Czajkowskim wybrali się na wycieczkę do Oświęcimia. Celem jej było propagowanie zainteresowań historią i pobudzenie świadomości patriotycznej uczniów.
„Nie wiem, czy mogę uznać omawiany temat masowej germanizacji i zabijania Żydów za fajny, ale z całą pewnością wycieczka była ciekawa i obfitowała w nowe doświadczenia.”
~uczennica klasy IIF
Obecne pozostałości po miejscu masowej zagłady to dowód nie tylko eksterminacji, ale również cierpień ponad miliona ludzi.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć bramę z napisem „Arbeit macht frei” (Praca czyni wolnym). Więźniowie przechodząc przez nią zostawali skazani na liczne tortury i cierpienia, a my na zwiedzanie „ziemi zbluzganej ludzką krwią”. Niewyobrażalne katusze Żydów oraz różnych narodowości, nie tylko europejskich przedstawiają umieszczone na terytorium dzisiejszego muzeum zdjęcia, makiety i eksponaty, czasami przerażające, zawsze wywołujące smutek i współczucie.
„Już sama droga do Oświęcimia wydaje się przerażająca, a co dopiero pobyt na jego terenie”
~przewodnik
Uczniowie zobaczyli także legendarną Ścianę Śmierci, miejsce rozstrzelania tysięcy ofiar oraz celę świętego Maksymiliana Kolbe.
Dziękujemy organizatorom oraz przewodnikowi za wycieczkę w przeszłość.
„Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie”
~G. Santayana