Spotkanie we włoskim stylu!

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego po raz kolejny  wzięli udział w Dniach Otwartych Filologii Włoskiej Uniwersytetu Łódzkiego trwających od 28 marca do 1 kwietnia 2022 roku.

Tym razem miały one formę wykładów prowadzonych na żywo przez native speakerów języka włoskiego i pracowników italianistyki UŁ. Uczniowie, słuchając wykładu „Spotkanie we włoskim stylu” dr. Stefano Cavallo, dowiedzieli się, jak to jest być Włochem w Polsce i co cudzoziemców urzeka, a co ich dziwi w naszej polskiej rzeczywistości. Dr Cavallo w zabawny sposób, jak na Włocha przystało, przytoczył dowcipne historie i doświadczenia, które go spotkały w naszym kraju oraz wskazał różnice  pomiędzy naszymi narodami. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań i bezpośredniej rozmowy z prowadzącym. Dowiedzieli się np., że zupa ogórkowa i pizza z ananasem to jedno z najtrudniejszych jego polskich doświadczeń :))), a pięć minut dla Włocha trwa o wiele dłużej niż dla Polaka!  Prelegent wyznał też, że jest pod wrażeniem zorganizowania, punktualności i słowności Polaków!

„Jesteś tym, co mówisz” – kultura języka w otaczającej nas rzeczywistości –  to kolejny wykład w ramach Dni Otwartych Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, w którym wzięli udział uczniowie  „Żeroma” z klasy 3 F  . Zajęcia prowadzone były przez dr Agnieszkę Kowalkiewicz – Kuleszę i miały formę prezentacji multimedialnej. Dotyczyły one rozważań o etyce słowa, współczesnych sposobach komunikacji, a także słownictwa nacechowanego emocjonalnie, które wpływa na jakość relacji międzyludzkich.
Młodzież dowiedziała się min., że „sposób, w jaki nazwiesz daną sytuację, może wpłynąć na Twoje decyzje” oraz poznała najpiękniejsze polskie słowa wg leksykonu stworzonego w Bibliotece Śląskiej w Katowicach : rzęsiście, ancymonek, prażynka! ;)))

Aneta Gancarz