Święto Patrona – Ślubowanie uczniów klas I

„Bogatym nie jest ten kto posiada,
lecz ten kto daje”
Jan Paweł II

23. 11. br., obchodziliśmy Święto Patrona szkoły. Jak co roku, w dniu tym uczniowie klas I ślubowali swoją przynależność w poczet uczniów szkoły.

Stefan Żeromski, żył w latach 1864- 1925, pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej herbu Jelita. W 1874 r. rozpoczął naukę w męskim Gimnazjum Rządowym w Kielcach. Z tego okresu pochodzą jego pierwsze próby literackie- wiersze, dramaty, przekłady z literatury rosyjskiej. W 1889 roku, wyjechał do Szwajcarii, gdzie m. in. napisał „Syzyfowe prace”. W 1899 r. ukazali się „Ludzie bezdomni”, a w 1904 r. wyszła powieść „Popioły”. W roku 1922 ukazała się powieść „Wiatr od morza”, a w 1924 powieść „Przedwiośnie”.

Samorząd Uczniowski powitał wszystkich zgromadzonych na uroczystości. Pani dyrektor Małgorzata Mróz-Duda, powitała zaproszonych gości: Dyrektora Biura Poselskiego p. Roberta Telusa – p. Krzysztofa Jedac, Przewodniczącego Rady Rodziców- p. Jerzego Misiurskiego, Dyrektora wydziału Oświaty i Funduszy Unijnych Starostwa Powiatowego w Opocznie- p. Małgorzatę Grzesińską oraz przedstawicieli lokalnej prasy i media. Krótkimi słowami wprowadziła wszystkich obecnych w nastrój dzisiejszego święta. Prowadzący uroczystość przypomnieli wszystkim krótką historię z życia Stefana Żeromskiego. Zaraz po tym, odbył się akt ślubowania uczniów klas I. Przed sztandarem, w obecności Dyrekcji, Grona Profesorskiego, Rodziców, i uczniów przyrzekali: strzec honoru szkoły, uczyć się pilnie i osiągać coraz to lepsze wyniki. Słowa te potwierdzili uroczystym słowem „przyrzekamy”. Po uroczystym akcie, wysłuchaliśmy wszyscy historii naszej szkoły.

Następnym punktem programu obchodów Święta Patrona Szkoły, była część artystyczna przygotowana przez p. prof. Martę Prejs- Pawlik, p. prof. Annę Waszkiewicz i p. prof. Jacka Plucińskiego. Był to montaż słowno- muzyczny, opowiadający o latach młodości Stefana Żeromskiego, w którego wcielił się absolwent LO Jacek Wiaderny, w towarzystwie Oskara Lasoty (bezdomny) i Julity Mareckiej (bezdomna).   W trakcie przedstawienia mieliśmy możliwość posłuchania Coverów znanych piosenek,  w wykonaniu uczennic naszej szkoły: Pauliny Wujek, Magdaleny Franczak, Magdaleny Woźniak, Magdaleny Błażejewicz, Pauliny Siwek przy akompaniamencie zespołu szkolnego w składzie: Dawid Matuszczak, Tomasz Nojek, Marek Anduła oraz wysłuchać melodię saksofony, na którym grała Paulina Broszczyk.
Oprócz tego mogliśmy podziwiać taniec żydowski w wykonaniu uczniów: Filip Kołomański, Łukasz Krygiel, Adam Pręcikowski, Konrad Pieprzycki, Bartłomiej Michalski, Jarosław Stolarczyk, Łukasz Osiński, Dominik Makowski, Mikołaj Wilk  oraz  taniec drewnianych lalek w wykonaniu: Aleksandry Jurek, Sebastiana Białasa, Klaudii Szymańskiej i Roksany Kwiatkowskiej.

 

Na zakończenie   prowadzący w imieniu całej społeczności szkolnej, podziękowali Dyrekcji, nauczycielom i wszystkim pracownikom za to co otrzymujemy: zrozumienie, partnerstwo, współodpowiedzialność, życzliwość.

Pani Dyrektor podziękowała wszystkim wykonawcom, gościom i wszystkim obecnym za udział w akademii.