Toruń nas oczarował

W dniach 23 – 25 maja 2022 roku 82 uczniów z  naszej szkoły, głównie z klasy IF, IIB i IIF, uczestniczyło w wycieczce turystyczno – krajoznawczej zorganizowanej w ramach przedsięwzięcia MEiN POZNAJ POLSKĘ. Bez wsparcia finansowego oferowanego w ramach tego programu trudno byłoby zorganizować wycieczkę z takim rozmachem.

23 maja skoro świt wyruszyliśmy w trasę. Zaglądające nam przez szyby słońce zwiastowało dobry czas. I tak faktycznie było. O  godzinie 14.00 już mogliśmy podziwiać Bulwar Filadelfijski, czyli nabrzeże znajdujące się w Toruniu na prawym brzegu Wisły. Następnie podzieleni na grupy, pod kierunkiem przewodników z Toruńskiego Serwisu Turystycznego, zwiedzaliśmy toruński zabytkowy średniowieczny zespół miejski wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, który jest jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych architektonicznie miejsc w Europie i na świecie.
W trakcie 4–godzinnego spaceru poznaliśmy 800–letnią historię miasta, na którym swoje piętno odcisnęła skomplikowana jego historia, członkostwo w potężnej Hanzie, kilkusetletnia dominacja protestantyzmu i różna przynależność państwowa.
Przewodnicy przekazali nam wiele ciekawostek i faktów o  Starym i Nowym Mieście w Toruniu. Odwiedziliśmy też trzeci z dawnych odrębnych obszarów urbanistycznych Torunia – zamek krzyżacki. Wśród konkretnych obiektów na trasie naszego zwiedzania znalazły się: zespół obronny Bramy Starotoruńskiej, Łuk Cezara, Kościół Mariacki, Rynek Staromiejski, Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, Piernikowa Aleja Gwiazd, Pałac Meissnera, Kościół Ducha św., pomnik Kopernika, fontanna Flisaka, Krzywa Wieża, Spichrze ul. Piekary, Brama Ducha Św., Brama Żeglarska, Droga Królewska, Katedra Świętojańska, dawne Kolegium Jezuickie, Dom Eskenów, mennica toruńska, Brama Mostowa i ul. Mostowa, Dwór Bractwa św. Jerzego i Baszta Wartownia, przedzamcza zamku krzyżackiego, Rynek Nowomiejski, Ratusz Nowomiejski i dawny kościół Trójcy św., gospoda Pod Modrym Fartuchem, apteka Pod Lwem, gospoda murarska, dawna siedziba komendanta Twierdzy Toruń, Kościół i szpital św. Jakuba oraz Most Pauliński. Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do Hotelu Kopernik – tam było nasze miejsce noclegowe. Świetna lokalizacja była doskonałą bazą do zwiedzania w kolejnych dniach.
Jeszcze tego wieczoru udaliśmy się na Rynek Nowomiejski, by zrobić pamiątkowe zdjęcie i wspólnie odtańczyć taniec macarena i belgijkę.
24 maja, czyli we wtorek, pobyt w stolicy województwa kujawsko – pomorskiego rozpoczęliśmy od Centrum Nowoczesności zwanego Młynem Wiedzy. Sama lokalizacja miejsca jest doskonałym przykładem, jak można wykorzystać tereny zdegradowane. Budynek ma 7 kondygnacji i uwierzcie – naprawdę atrakcji jest moc. Naszym uczniom do gustu przypadło piętro z doświadczeniami dotyczącymi oddziaływania różnych sił – krótko mówiąc fizyka stała się bliższa naszemu sercu.
Następnie udaliśmy się do Planetarium, by podziwiać niezwykłe przestrzenne obrazy tworzone przez animacje video wyświetlane przez projektory. Nad naszymi głowami pojawiło się tysiące gwiazd, a całości dopełniła muzyka i opowieść narratora.
Wrażeń nie było końca. Tuż obok planetarium znajduje się Muzeum Podróżników im. Tone’ go Halika. Pod kierunkiem przewodnika poznaliśmy najbardziej pasjonujące podróże Halika po Ameryce Południowej, głównie po Meksyku i Gwatemali. Zainteresowały nas ekspozycje: „W krainie łowców głów”, „Przez czarny ląd”, „Wielcy podróżnicy i odkrywcy”, pamiątki z azjatyckich szlaków z biżuterią wykonaną z korali i turkusów oraz wystawa „Polskie odkrywanie i zwiedzanie świata”.
Tego samego dnia dotarliśmy także do Kamienicy pod Gwiazdą, której jednym z właścicieli był wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka, poeta i humanista – Filippo Buonaccorsi. Poszczególne pomieszczenia zachwycały, a zwłaszcza piękne stropy.
Warto dodać, że w tym dniu w Toruniu odbywał się Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt”. Do spektaklu odgrywanego na ulicach Torunia zostały zaangażowane nasze uczennice, które wypadły rewelacyjnie w scenie z „krzesłami”.
25 maja trasę wycieczkową rozpoczęliśmy od Muzeum Toruńskiego Piernika. Obejmuje ono trzy poziomy ekspozycji. Na zwiedzających czekają liczne atrakcje i niespodzianki, m.in. film o najsłynniejszym toruńskim pierniku, czyli „katarzynce”, wystawa prezentująca zabytkowe formy piernikarskie oraz piece do wypieku pierników, interaktywna książka kucharska zawierająca przepisy, multimedialna projekcja na temat produkcji pierników w Fabryce Cukierniczej „Kopernik” S.A., oraz „spotkanie” z dawnym właścicielem fabryki – Gustawem Weese.
Podczas zwiedzania ekspozycji poznaliśmy różne rodzaje pierników, wyjątkową kolekcją historycznych opakowań, a także metodę produkcji pierników w dawnej i obecnej fabryce.
Następnie udaliśmy się do Domu Kopernika stanowiącego przykład miejskiej architektury gotyckiej. Sama kamienica była własnością ojca astronoma. Mieści się w niej muzeum prezentujące hanzeatyckie wnętrza. Dodatkowo jest to interaktywne muzeum, które przedstawia dzieje astronoma i jego rodziny, a także życie w średniowiecznym Toruniu związane z kosmosem, rozwojem nauki, odkryciami geograficznymi i dążeniem ludzi do wiedzy.
Jak mówi stare tureckie przysłowie: „Aby poznać człowieka trzeba zostać towarzyszem jego podróży”. I taki też był cel wycieczki – obok poznawczego – integracja zespołów klasowych. Opiekę nad młodzieżą sprawowali nasi kochani nauczyciele i wychowawcy: p. Monika Bernacka, p. Aneta Gancarz, p. Marzena Papis, p. Renata Sijer oraz p. Edyta Świderska.
Przewodnicy byli pod wrażeniem wysokiej kultury bycia naszej młodzieży. Zwiedzając tak dużo, człowiek uczy się skromności – zauważa, jak niewiele miejsca zajmuje w świecie, ale jednocześnie nabywa przekonania, jak każdy jest ważny w tej tkaninie, którą popularnie- za polska noblistką Olgą Tokarczuk, – zwiemy światem.

                                                                                        Marzena Papis