Uczennice „Żeromskiego” po raz kolejny w Turcji!

W dniach 15 – 24.05.2014 uczennice naszej szkoły wzięły udział w programie międzynarodowej wymiany młodzieży w Turcji – Seeds of Hope. Po raz pierwszy miałyśmy okazję odwiedzić Azję w 2011 roku i dzięki nawiązanym kontaktom udało się nam ponownie zakwalifikować do programu organizowanego przez Engelsizsiniz Youth Group z Turcji. Organizatorzy pokryli koszty zakwaterowania, wyżywienia, wizy, koszty szkolenia oraz 70% kosztów podróży na miejsce. Wkład własny uczestników w projekt to pokrycie 30% kosztów podróży.zd

A propos podróży warto dodać, że nie była krótka – dwa przejazdy pociągiem oraz trzy loty samolotem aby pokonać 3400km. Ale nie narzekamy – dodatkowo miałyśmy okazję odwiedzić Gdańsk, Frankfurt, Istambuł, a w drodze powrotnej również Monachium.

W projekcie wzięło udział 35 uczestników (6 uczniów + lider) z następujących państw: Polska, Włochy, Rumunia, Malta oraz Turcja.

Językiem szkoleniowym był język angielski. Zajęcia prowadzone były metodą projektu z podziałem na międzynarodowe grupy. Celem szkolenia było przełamanie bariery językowej w komunikowaniu się w języku angielskim, promocja wzajemnego zrozumienia, edukacja kulturalna- odkrywanie innych kultur i krajów, poprawianie tolerancji i szacunku, promocja założeń europejskich wśród młodzieży, promocja dialogu i wzajemnego oddziaływania między młodymi ludźmi, ochrona dziedzictwa kulturowego, ale również zmotywowanie młodzieży do aktywnego angażowania się w życie społeczne w swoich krajach, w działanie na rzecz rozwoju lokalnych społeczności oraz otwarcie się na udział w projektach międzynarodowych.

Spotkanie odbyło na południu Turcji, w mieście Sanliurfa, (dawniej Edessa), 80km od granicy z Syrią. W starożytności Edessa była centrum chrześcijaństwa, obecnie jest oazą zieleni, pięknej architektury i nieco mistycznej atmosfery. W końcu miano Miasta Proroków do czegoś zobowiązuje…Şanlıurfa jest bardzo ważnym miejscem dla religijnych muzułmanów z powodu dwóch proroków, którzy ponoć wywodzą się z tego miasta. Pierwszym z nich był Abracham, w islamie zwany Ibrahimem, a drugim – Hiob. To nie kurort turystyczny, ale miejsce, gdzie zaczynamy czuć, że znajdujemy się na Bliskim Wschodzie – kobiety w czarnych czadorach, mężczyźni w tradycyjnych szerokich spodniach, popijający czaj w zacienionych ogródkach licznych kafejek. Jednak wiekowe dziedzictwo kulturowe miesza się dziś z kosmopolityczną atmosferą miasta, nadając mu charakter bardziej przyjazny Europejczykom.

Bogaty i intensywny program projektu zawierał m.in.: warsztaty, wykłady, gry zespołowe, ale także wizyty w lokalnym centrum kultury oraz spotkanie z prezydentem miasta, jak również wycieczki i zwiedzanie regionalnych atrakcji. Punktem kulminacyjnym było wspólne przygotowanie krótkiego programu tzw. flashmobe, który zaprezentowany został w centrum handlowym, w związku z tragedią w kopalni, która dotknęła Turcję tuż przed naszym przyjazdem.

Projekt oprócz olbrzymich wartości edukacyjnych miał również mnóstwo dodatkowych walorów, np. niesamowitą możliwość integracji z rówieśnikami z innych krajów, nawiązanie przyjaźni, chęć kontynuowania wspólnych projektów w przyszłości, zdobycie wielu nowych doświadczeń.

Zapraszamy również do przeczytania pamiętnika z wyprawy, który przygotowały uczennice klasy 2f biorące udział w projekcie.

Program międzynarodowej wymiany młodzieży w Turcji to trzeci w tym roku szkolnym wyjazd zagraniczny – w marcu byliśmy w Londynie, a w czerwcu młodzież wyjeżdża na wymianę do Włoch.

Zapraszamy wszystkich gimnazjalistów, którzy nie podjęli jeszcze decyzji odnośnie dalszego kształcenia, do naszej szkoły, która jako jedyna w naszym regionie jest tak otwarta na projekty międzynarodowe.

Organizatorką projektu z ramienia szkoły jest Karina Larecka.