Uroczystość zakończenia XI Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH”

4 czerwca 2018 roku w gmachu głównym Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie odbyło się uroczyste podsumowanie XI Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH”. Udział w nim wzięła tegoroczna absolwentka naszej szkoły – Weronika Franaszczyk, laureatka tejże olimpiady i zdobywczyni indeksu na dowolny kierunek studiów na AGH.

Program spotkania był bardzo bogaty. Otwarcia uroczystości dokonał Prorektor ds. Kształcenia prof. dr hab. inż. Wojciech Łużny. Następnie mgr inż. Hubert Bubrowski zaprezentował film o AGH, zaś mgr inż. Anna Klimczyk omówiła pomoc materialną oferowaną dla studentów tej wspaniałej krakowskiej Uczelni. W dalszej części spotkania dr hab. inż. Jacek Tarasiuk i  dr inż. Sebastian Wroński zaprezentowali wykład „Tomografia nie tylko medyczna” połączony z transmisją badań na wysokorozdzielczym Nano tomografie rentgenowskim „Nanotom S”. Uczestnicy wydarzenia byli pod wrażeniem przeprowadzanych badań zarówno na planetach, meteorytach, jak i zębach.

Szczególne zainteresowanie zebranych wzbudziło wystąpienie Birgitty Finnander – szefowej centrum badawczo – rozwojowego firmy Ericsson w Polsce i na Ukrainie. Dla zainteresowanych dodamy, że firma Ericsson to szwedzkie przedsiębiorstwo, którego artykuły znane były w Polsce już w 1901 roku. Ericsson jest dostawcą usług i serwisów dla operatorów telekomunikacyjnych. Jako jedna z pierwszych firm w naszym kraju zatrudniała kobiety.

Po tym wystąpieniu nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów laureatom olimpiady. Nie obyło się bez wspólnego zdjęcia.

Prawdziwą przysłowiową wisienkę na torcie stanowiły świetne pokazy:

  • pokaz w Laboratorium Międzynarodowego Centrum Mikroskopii Elektronowej AGH jednego z trzech na świecie, najpotężniejszego, analitycznego transmisyjnego mikroskopu elektronowego z unikalnym oprzyrządowaniem do badań mikro- i nanostruktury materiałów – Titan Cubed G – 2 60 – 300
  • pokaz w Laboratorium Akustyki Technicznej – Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki komory bezechowej, w której panują warunki pola swobodnego dzięki zastosowaniu na ścianach specjalnych elementów rozpraszająco – pochłaniających
  • pokaz w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AG najszybszego polskiego komputera Prometheus
  • pokaz wyładowań elektrycznych w Laboratorium Wysokich Napięć i Urządzeń Elektrycznych – Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.

Poza tym była możliwość zwiedzenia kopalni doświadczalnej, muzeum oraz największego osiedla akademickiego w kraju, którym są obiekty AGH.

Uroczystego podsumowania uroczystości dokonał przewodniczący XI Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” dr Jerzy Stochel.

Wyjazd do Krakowa okazał się wspaniałą wyprawą po wiedzę, przybliżył niecodzienne zagadnienia, uświadomił jak ogromny postęp dokonuje się w dziedzinie elektroniki.

Z całego serca i z ogromną radością jeszcze raz gratulujemy Weronice Franaszczyk i Łukaszowi Mazurowi, który również uzyskał tytuł laureata i zdobył indeks.