Warsztaty w Szwajcarii- po raz pierwszy w I LO

Ferie zimowe to czas odpoczynku, jednak dwie uczennice naszego liceum spędziły ten czas wyjątkowo aktywnie. Oliwia Mocarska i Monika Gromadzka z klasy IG, miały okazje uczestniczenia w warsztatach międzynarodowych w Szwajcarii organizowanych przez Unię Europejskich Federalistów.

40 uczniów z województwa łódzkiego wraz z taką samą liczbą swoich rówieśników z Serbii spędziło w wiosce Pestalozzi w Trogen wyjątkowe dwa tygodnie. Warsztaty, prowadzone w języku angielskim, nie tylko rozwijały zdolności językowe, ale przede wszystkim otwierały umysł na wiele spraw. Prowadzone były w dwóch oddzielnych grupach, które składały się z 20 Polaków i 20 Serbów. Tematami zajęć były między innymi bariery komunikacyjne, dyskryminacja, samoocena, odkrywanie własnej tożsamości wewnętrznej, praca w grupie czy dążenie do sukcesów. Niektóre z wykonywanych ćwiczeń diametralnie zmieniało wcześniejszy pogląd na daną sprawę, a inne wywoływały wiele silnych emocji. Ciekawym doświadczeniem była integracja z Serbami, poznanie ich kultury i zawiązanie się międzynarodowych znajomości. Niecodziennym elementem warsztatów była możliwość prowadzenia audycji radiowych w Power Up Studio, które można było usłyszeć w Polsce na stronie internetowej radia. Zapełniony grafik dzienny pozwalał na odpoczynek dopiero po kolacji i to właśnie wtedy przebywając razem w klubie młodzieżowym, hali gimnastycznej czy szkole zawiązywały się największe przyjaźnie polsko-serbskie.

Intensywna praca na zajęciach od poniedziałku do piątku, wynagrodzona była weekendowymi wyjazdami w piękne miejsca. Zwiedzanie Zurychu, wjazd kolejką na najwyższy szczyt Alp Wschodnich – Santis, czy podziwianie wspaniałych wodospadów na Renie i wielu innych ciekawych miejsc, dopełniło pobyt w Szwajcarii.

Dwa tygodnie w tym pięknym i malowniczym miejscu, z równie wspaniałymi ludźmi, wpłynęły na każdego bardzo mocno. Warsztaty poruszyły każdego, dzięki nim wiele osób mogło zaakceptować i uwierzyć w siebie, ułożyć i uporządkować swoje nastoletnie myśli oraz zmotywować do dalszego działania na wielu frontach życia.
Pożegnanie ze Szwajcarią i Serbami ze łzami w oczach może być potwierdzeniem  udanych ferii, które mile wspominane będą jeszcze przez długi czas..