Wirtualna lekcja pt. „Opowieść o Żydach polskich”

Uczennice i uczniowie biorący udział w spotkaniu młodzieży polsko-izraelskiej  w naszej szkole mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat bogatej historii i kultury żydowskiej na ziemiach polskich. 23 października zostali zaproszeni do udziału w wyjątkowej wirtualnej lekcji historii, w której wzięło udział blisko 400 tysięcy uczniów w całym kraju. Lekcja została przygotowana w związku z  oficjalnym otwarciem wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Wystawa będzie jedyną na świecie ekspozycją opowiadającą o 1000-letniej historii Żydów polskich. W ośmiu galeriach ukaże fascynujące dzieje społeczności żydowskiej w naszym kraju.

Aktorka Maria Seweryn oraz znany prezenter Maciej Orłoś  wirtualnie oprowadzili  uczniów  po wystawie i opowiedzieli o kulturze i historii Żydów w Polsce. Pokazano jak na tle historii naszego kraju wyglądało życie polskich Żydów i ich relacje z resztą społeczeństwa. Uczestnicy mieli szansę przenieść się  się do XV-wiecznego Krakowa, stanąć pod sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu i wyjść  na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy.

Lekcja  okazała się być na tyle interesująca, że większość uczennic i uczniów wyraziła chęć obejrzenia wystawy osobiście w Muzeum w Warszawie dokąd zamierzamy się wybrać niebawem. Lekcję zorganizowali: Karina Larecka i Jacek Pluciński.