World Investor Week

W dniach 4-8 października 2021 roku uczniowie klas matematyczno – ekonomicznych wzięli aktywny udział w V edycji kampanii World Investor Week zorganizowanej przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.
World Investor Week, czyli Światowy Tydzień Inwestora jest działaniem o zasięgu globalnym konstytuowanym przez Międzynarodową Organizację Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO). Kampania ma na celu promowanie inicjatyw podejmowanych przez krajowe instytucje nadzorujące i regulujące rynki papierów wartościowych.

W ramach przedsięwzięcia nasi uczniowie wzięli udział w następujących webinariach:

  • 4 października 2021 roku „Giełda, inwestycje, akcje, obligacje – co się kryje pod tymi pojęciami”. Uczestnicy zajęć – uczniowie klasy IIC, dzięki pani Małgorzacie Czech z Komisji Nadzoru Finansowego, poznali terminologię związaną z akcjami, obligacjami (czysta cena, brudna cena) i giełdą. Nie zabrakło zadań matematycznych – krok po kroku obliczali stopę oprocentowania w banku, zapoznali się z wykresem świecowym. Prowadząca zwróciła uwagę na niekompetentne informacje docierające do klientów, podkreśliła różnicę między doradztwem inwestycyjnym a namawianiem do wpłacania funduszy na inwestycje. Uczuliła na ryzyko inwestycyjne i udzieliła wskazówek, jak je ograniczać.
  • 5 października 2021 roku „Cyberbezpieczeństwo z perspektywy klienta usług finansowych – aspekty praktyczne”. Tym razem uczniowie klasy IC spotkali się z panem Pawłem Piekutowskim z Departamentu Cyberbezpieczeństwa. W ramach webinarium uzyskali bardzo dużo niezwykle cennych i praktycznych informacji – dowiedzieli się o rozmiarze i skali zagrożeń sektora finansowego w Polsce, stosowanych niedozwolonych metodach kradzieży na portalach ogłoszeniowych. Otrzymali konkretne wytyczne, jak nie dać się złowić na fałszywe przesyłki i jak rozpoznać fałszywą stronę internetową lub wiadomość. Poznali konsekwencje złośliwego oprogramowania na telefonie komórkowym i oszustw z wykorzystaniem mediów społecznościowych oraz sposoby bezpiecznego realizowania płatności w Internecie.
  • 8 października 2021 roku „Zagrożenia i oszustwa na rynku funduszy inwestycyjnych”. W tym szkoleniu udział wzięli uczniowie klasy IIIC. Przedstawiciel Departamentu Funduszy Inwestycyjnych i Funduszy Emerytalnych pan Przemysław Tankiewicz uświadomił młodzieży, czym są fundusze inwestycyjne i jak inwestuje się za ich pośrednictwem, omówił zagrożenia związane z inwestowaniem i doradził, jak nie dać się oszukać inwestując w fundusze.
    Cykl webinariów w ramach World Investor Week spotkał się z dużym uznaniem uczestników. Kompetentni wykładowcy w ciekawy sposób przybliżyli niezwykle pożyteczne treści.
    Dziś wszyscy jesteśmy użytkownikami telefonów komórkowych, Internetu, więc jeśli chcesz zostać „łowcą okazji, czytaj ze zrozumieniem i działaj z głową”.