25.10.2021r. uczniowie z klas: IA, IIIA, III Fg mieli okazję obejrzeć na scenie Teatru Małego znajdującego się w łódzkiej Manufakturze realizację arcydzieła dramaturgii światowej – „Antygonę” Sofoklesa w reżyserii Mariusza Pilawskiego. Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawczynie klas: p. Aneta Wijata, p. Agata Karbownik, p. Marzanna Telusiewicz-Chmal oraz p. Katarzyna Kobierska, p. Katarzyna Jankowska i p. Anna Waśkiewicz – Kaniecka.
Przed spektaklem młodzież uczestniczyła w lekcji multimedialnej na temat czasów Peryklesa, epoki narodzin teatru oraz szczytowych osiągnięć kultury greckiej.
„Antygona ” to tragedia, która nie wymaga rekomendacji. Od wieków uczy nas odróżniania praw boskich od ludzkich i utwierdza w przekonaniu, że konflikt tragiczny, to sprawdzian dla naszej moralności, bez względu na to, w jakich czasach żyjemy. Dyrektor teatru- Mariusz Pilawski – o swoim przedstawieniu napisał: „homo sacra res homini… człowiek jest rzeczą świętą dla człowieka…”
Jak wiele razy twórcy teatru sięgali po ten tekst wystawiając ku przestrodze potomnym. Trudno by zliczyć. Teoretycy literatury czy znawcy teatru głowili się po wielokroć nad wymową tego dzieła. Skoro ja, tu i teraz, zmuszam się do analizy treści to po to by uwypuklić słowo „szacunek”. Coraz bardziej brakuje go między ludźmi. Mijamy się na co dzień obojętnie, potrącamy jeden drugiego, rzucamy nienawistnie wzrok z pogardą, a nawet obojętnością i zapominamy o istocie człowieczeństwa. Można by pisać o tragedii władzy, o losie, który bywa niekiedy zaskakująco bezwzględny i nawet niezrozumiały, o tryumfie tej greckiej dziewczyny, która poświęca życie, by dać wyraz potędze szacunku i godności.
Niechaj moja „Antygona” stanie się przestrogą, nadzieją i prośbą o opamiętanie ….”
Czy śledząc konflikt tytułowej bohaterki tragedii z władcą Teb- Kreonem, młodzi ludzie pokuszą się o refleksje na temat współczesnego świata?
Dla licealistów z „Żeroma” obejrzenie spektaklu na pewno nie było tylko rozliczeniem się ze szkolnej lektury objętej podstawą programową. Przedstawienie okazało się spektakularną ucztą dla oka i ucha, niezwykłym widowiskiem, w którym tekst przenikał się z dźwiękiem, a wspaniała gra aktorów była gwarancją niezapomnianych wrażeń estetycznych i artystycznych. Do tego kameralna sala teatralna i magia Manufaktury sprawiła, że wizyta w Teatrze Małym to bez wątpienia wielkie wydarzenie i doskonały sposób na to, by młodzież zainteresować sztuką i pokazać jej, że obcowanie z kulturą może być niezwykle inspirujące i ciekawe.
Po przedstawieniu uczniowie wraz z opiekunami udali się do kręgielni „Grakula”. To największe profesjonalne centrum rozrywki w Łodzi, w którym każdy może miło spędzić czas oraz przeżyć niezapomniane chwile. Atmosfera była bardzo radosna, wypełniona wzajemnym dopingowaniem, gratulowaniem udanych rzutów i doradzaniem jak tu rzucić, aby strącić wszystkie kręgle.
Rywalizacja dostarczyła młodzieży wielu sportowych emocji. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że bowling to nie tylko dyscyplina sportowa, ale przede wszystkim świetna zabawa.