13 czerwca 2018 roku uczniowie klasy Ia1 i Ia2 brali udział w warsztatach geograficznych zorganizowanych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Muzeum Geologicznym w Warszawie.
Spotkanie rozpoczęło się serdecznym powitaniem naszych uczniów przez kierownika działu promocji pana Pawła Piwowara. Następnie rozbudowany sztab Samorządu Uczelnianego przeprowadził bardzo interesujące warsztaty, podczas których uczniowie poznali historię Uniwersytetu Warszawskiego, najbardziej znanych absolwentów Wydziału Prawa i Administracji, zasady rekrutacji, rozbudowaną współpracę międzynarodową obejmującą między innymi wymianę z China University of Political Science and Law, Universidad de Chile oraz University of Floryda. Zaskoczenie wszystkich wzbudził fakt, że na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego istnieje sześć szkół prawa obcego, dzięki którym w trakcie studiów można poznać również systemy prawa obcego np.: prawo amerykańskie (wykładane przez profesorów z Emory School of Law i GSU College of Law), prawo brytyjskie (wykładowcy z Cambridge University), prawo francuskie (wykładane przez francuskich profesorów i adwokatów z Universite de Poitiers), prawo niemieckie (wykładowcy z Uniwersytetu w Bonn), prawo hiszpańskie (naukowcy z Universidad de Castilla La Mancha), prawo włoskie (profesorzy z Universita di Catania oraz Universita Sacro Chore di Milano).
Następnie zwiedziliśmy Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego wraz z największym i najpiękniejszym w Europie ogrodem zlokalizowanymi na dachu tego budynku. Był niesamowity, wyglądał niczym ogrody Semiramidy. Z tego miejsca podziwialiśmy panoramę miasta i meandry Wisły oraz bogactwo roślin zestawionych według kolorystycznych dominant. Mnóstwo tam kładek, ścieżek, mostków i pergoli z winoroślą, pnącą hortensją i powojnikami.
Wracając do biblioteki warto dodać, że w okresie sesji organizowana jest akcja „BUW dla sów”, podczas której studenci korzystają z zasobów biblioteki i czytelni przez całą noc – nocne zakuwanie.
W dalszej części zajęć udaliśmy się na kampus Uniwersytetu, gdzie czekali na nas przedstawiciele Koła Naukowego Mediacji, Negocjacji i Arbitrażu. Przygotowali dla młodzieży niesamowitą grę negocjacyjną, uczącą sztuki kompromisu. Nasi uczniowie zostali podzieleni na 11 grup. Rywalizację zwycięsko zakończył, z maksymalną liczbą punktów, zespół o nazwie „WYDZIAŁ SPECJALNY”. Pozostałe grupy również bardzo dobrze sobie poradziły.
Ostatnim punktem naukowym była wizyta w Muzeum Geologicznym w Warszawie, gdzie młodzież mogła z bliska przyjrzeć się skarbom wykradzionym Matce Ziemi. Okazy siarki niczym diamenty, przepiękne słupy halitu, czy majestatyczne zwęglone pnie drzew robiły wrażenie, nie mówiąc już o szkieletach mamuta, nosorożca włochatego, czy wreszcie dinozaurów, których tropy znaleziono między innymi w naszych okolicach.
Ta naukowa wyprawa tuż na progu wakacji okazała się niesamowitą ucztą ukazującą uroki przyrody, jak również sztuki prawidłowego funkcjonowania w świecie.