Współpracujemy z Indiami

Wspaniały profesor Florian Plit niegdyś powiedział: „Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”.

Chcemy mieć swój udział w rozwijaniu świadomości ekologicznej naszych uczniów. Z tego powodu dwa lata temu nawiązaliśmy owocną współpracę z Earthday Indie. Jej efektem jest nasz comiesięczny udział w spotkaniach IDEAS – Inspiring Dialogues for Environmental Action Series w ramach kampanii My Future My Voice (MFMV) – globalnej inicjatywy EARTHDAY.ORG skierowanej do młodych liderów ochrony środowiska. W ramach tej inicjatywy nasi uczniowie uczestniczą w spotkaniach z wybitnymi przedstawicielami świata nauki dzielącymi się swoimi doświadczeniami, z młodzieżowymi ambasadorami i liderami klimatycznymi z całego świata.14 grudnia 2021 roku chętni uczniowie wzięli udział w Indyjskim Dniu Poszanowania Energii zorganizowanym przez Fundację Energy Swaraj – EFS. Jednocześnie odbyło się szkolenie, które poprowadził  profesor Chetan Singh Solanki –  indyjski naukowiec, przedsiębiorca społeczny, badacz, autor i profesor na Wydziale Nauk o Energii i Inżynierii Indyjskiego Instytutu Technologii w Bombaju .W dalszej części spotkania odbył się quiz oraz sesja pytań i odpowiedzi. Następnie chętni uczestnicy złożyli przyrzeczenie oszczędzania energii. Równie interesujące były spotkania we wrześniu, październiku i listopadzie, w czasie których poznaliśmy inspirujące inicjatywy podejmowane przez szkoły i uczelnie wyższe w Indiach. Szczególnie zwróciliśmy uwagę na następujące projekty:

  • A Music Room of Tetra Paks z New Delhi (północne Indie)
  • And Out Poured Water z Sabag
  • Back to Our Roots z Attapaddy
  • Earth Murals z Kalkuty (15 – milionowa aglomeracja w delcie Gangesu)
  • Eco-Friendly Festival z Daund (zachodnie Indie)
  • Mr Cool Calculator z Bilaspur (środkowo – wschodnie Indie)
  • Transforming a Cesspool Into a Garden z Rajnandgaon (środkowe Indie)

Wspólnie tworzymy zielone obszary w swoim otoczeniu. Dodatkowo poszerzamy swoje horyzonty geograficzne.W ramach tej współpracy napisała do nas Rania Mhamad Mansour, która zaprosiła nas do wspólnej realizacji jej indyjskiego projektu. Ponadto przygotowujemy opis realizowanych przez nas projektów na terenie Opoczna do międzynarodowej publikacji „Zielone ścieżki”.
Kolejne spotkania już wkrótce, na które serdecznie zapraszamy.

Marzena Papis