Wycieczka do Społecznej Akademii Nauk w Łodzi

Dnia 10 marca 2014 roku uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opocznie wzięli udział w podsumowaniu projektu Samorząd Uczniowski – Szkoła Praktycznego Przywództwa, który odbył się w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi. W wyjeździe uczestniczyły klasy Ic/d2, IIc oraz IIe. Opiekę sprawowały nauczycielki : Anna Mazur, Anna Martyka i Katarzyna Jankowska.

O godzinie 9:00 rozpoczęły się uroczystości i przywitano zaproszonych gości. Następnie miała miejsce prezentacja przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta, w której usłyszeliśmy o ich działalności i podejmowanych inicjatywach. Godzinę później odbył się konkurs na najlepszych mówców pod hasłem Nasza przyszłość zależy od nas. Wzięli w nim udział przedstawiciele kilku szkół z Łodzi oraz studenci – liderzy projektu. Poruszali oni różnorodne tematy m.in. uzależnienie od gier komputerowych, rola mass mediów czy Unia Europejska. Zaprezentowali również siebie i to w jaki sposób pokonują swoje słabości w dążeniu do wyznaczonych celów.

Następnie mieliśmy okazję wysłuchać wykładu Pawła Wencla „Edukacja finansowa – wiedza, która pomaga realizować marzenia”. Dowiedzieliśmy się z niego np. jakie są sposoby zarabiania pieniędzy. W tym samym czasie uczniowie ze szkół uczestniczących w projekcie, rywalizowali w turnieju Cashflow.

Na zakończenie uroczystości wystawiono przedstawienie teatru Zwierciadło „Przepaść”. Akcja sztuki rozgrywała się w górskim schronisku, do którego przybyła młoda para studencka szukająca noclegu i schronienia przed złą pogodą. Jak się później okazało spotykali na swojej drodze innych , którzy w pewien sposób wpłynęli na ich dalsze losy i zmusili do ponownej refleksji nad wartościami jakimi kierują się w życiu. Tematyka spektaklu może być punktem wyjścia do refleksji na temat życiowej drogi i dokonywania wyborów, a więc można w niej dostrzec sporą dawkę dydaktyzmu.