Wykłady w ramach Instytutu Kreatywnej Biologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Łódzkiego

Powoli, małymi kroczkami zbliżamy się do końca obecnej edycji  Instytutu Kreatywnej Biologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Łódzkiego
W piątek 13 maja młodzież naszego Liceum brała udział w kolejnych wykładach w ramach Instytutu Kreatywnej Biologii.


Pierwszy wykład pt. „Jeden cel, wiele dróg – tajniki antropologii sądowej” wygłosiła dla nas  pani dr Beata Borowska. Prawie każdy zna seriale takie jak: „Bones”, „CSI: Kryminalne zagadki Miami”, „Kryminalne zagadki Las Vegas”. Jak jednak wygląda praca antropologa sądowego ? Metod identyfikacji zwłok i szczątków ludzkich jest wiele. Część z nich opiera się na analizie DNA i określeniu na jej podstawie biologicznego profilu osoby albo chociażby wykonaniu rekonstrukcji wyglądu twarzy osoby zmarłej, która – choć nie jest metodą identyfikacji – jest bardzo przydatna. Jednym z podstawowych zadań antropologa sądowego podczas badania szczątków kostnych jest określenie płci osobnika. Dlaczego to takie ważne? Bo to najszybszy sposób, by zawęzić krąg poszukiwanych – ustalając płeć osoby wykluczamy mniej więcej połowę populacji z kręgu poszukiwanych. Wykład przybliżył nam również inne metody i analizy materiałów osteologicznych, był bardzo ciekawy i interesujący zarówno dla nastolatka jak i dorosłego człowieka.
Drugi wykład przedstawił dla nas dr hab. prof. UŁ Krzysztof Pabis. Wykład miał tytuł „Dlaczego owady zostają aktorami i inne historie ze świata sześcionogów”. Owady opanowały cały świat. Tak naprawdę Ziemia nie jest przecież planetą ludzi, tylko królestwem owadów. Można je spotkać na dnie jezior, w morzach, na pustyniach, wśród górskich szczytów, a także w miastach oraz innych miejscach silnie zmienionych ręką człowieka. Są stałymi gośćmi w naszych kuchniach oraz szafach z ubraniami. Zachwycają bogactwem kształtów i barw. Niektóre upodabniają się wyglądem do jadowitych węży, inne – niczym prawdziwi mistrzowie gry aktorskiej – potrafią imitować zachowanie innych zwierząt. Ponadto wiele z nich należy do uzdolnionych konstruktorów i architektów, a stworzone przez owady budowle to prawdziwe cuda naturalnej inżynierii.
Były to bardzo ciekawe wykłady, szkoda tylko, że to co fascynujące, tak szybko się kończy.

Zapraszamy na relację w czerwcu.

Renata Sijer i Anna Kumur