Wykłady w ramach Instytutu Kreatywnej Biologii

W dniu 4 lutego 2022 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego  im. Stefana Żeromskiego w Opocznie wraz z nauczycielami biologii uczestniczyli w  wykładach zorganizowanych przez Uniwersytet Łódzki  w ramach Instytutu Kreatywnej Biologii.

Pierwszy wykład  wygłosiła pani prof. UŁ dr hab. Anita Krokosz, Tytuł wykładu to Nanocząstki węglowe (piłki, rurki, cebulki) – jakie mają zastosowania i czy zagrażają środowisku?  Był on szczególnie ciekawy dla tych wszystkich, którzy nie tylko interesują się przemysłem farmaceutycznym, ale na co dzień korzystają z różnych leków. Jak się bowiem okazuje…NANOCZĄSTKI… – to struktury zbudowane z atomów węgla – będące atrakcyjnym materiałem do zastosowań biomedycznych ze względu na unikalne właściwości chemiczne i fizyczne. Nanocząstki węglowe mogą wydajnie oddziaływać z biocząsteczkami, są  wykorzystane do transportu leków, w medycynie regeneracyjnej, terapii przeciwnowotworowej oraz  jako biosensory.
Drugi wykład  przedstawiły  dla nas dr Paulina Wigner oraz dr Angela Dziedzic.  Wykład nosił niezwykle INTRYGUJĄCY tytuł, a mianowicie  Rozum czy Serce – czyli to hormony rządzą uczuciami i emocjami”. Swoją tematyką idealnie wpasowuje się w atmosferę pełną MIŁOŚCI, o której przypominają nam zbliżające się WALENTYNKI.
Według naukowców podstawowe emocje i uczucia, takie jak złość, strach, szczęście, smutek, wstyd i miłość, są zwykłą reakcją na zaobserwowany bodziec. Obiór i analiza tego sygnału powodują uwalnianie odpowiednich hormonów, które stymulują końcową odpowiedź organizmu w postaci krótkotrwałej emocji czy długotrwałego uczucia. W związku z tym, z biochemicznego punktu widzenia, powstawanie emocji i uczuć jest niczym innym jak szlakiem sygnałowym, w którym informacje płynące z receptorów pobudzają układ siatkowaty, który stanowi główny „włącznik” kolejnych struktur mózgowych, takich jak podwzgórze, wzgórze, układ limbiczny i ciało migdałowate” … ach jak to zabrzmiało zniechęcająco!!!! Czy uczucia i emocje to tylko „rozgrywki biochemiczne”, mające miejsce w różnych obszarach mózgu? Czy rzeczywiście nic więcej nie ma wpływu na kreowanie naszych emocji i uczuć?
Wykłady były  niezwykle ciekawe, motywujące i zachęcające do nauki biologii. Już nie możemy doczekać się następnego spotkania . Zapraszamy po feriach zimowych.

Renata Sijer, Teresa Tępińska, Anna Kumur, Wojciech Grochulski