Wykłady z biologii zorganizowane przez Uniwersytet Łódzki

Dnia 7 czerwca 2013 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wykładach z biologii zorganizowanych przez Uniwersytet Łódzki.
Wszystkich zgromadzonych w nowoczesnej auli powitał prof. zw. dr hab. Antoni Różalski Prorektor ds. nauki Uniwersytetu Łódzkiego. Profesor przedstawił ofertę edukacyjną oraz zachęcił do podjęcia studiów na UŁ, życzył również owocnego uczestniczenia w wykładach i wesołej zabawy na pikniku zorganizowanym przed Gmachem Fizyki.
Pierwszy wykład „Czy grozi nam atak klonów? Nowe techniki genetyczne zmieniające nasze życie” poprowadziła doktorantka pani mgr Anna Czubatka. Sposób prezentacji tematu wszystkim się spodobał.
W przerwie między wykładami uczniowie z klas IIf, Ig i Ia1 mieli możliwość zwiedzić nowoczesny Gmach Biologii Molekularnej i Ochrony Środowiska, zobaczyć świecące bakterie, pokazy gadów prezentowane przez „zjawiskową” doktorantkę.
Wykład pt. „Wpływ odżywiania na epigenom. Jesteś tym , co jesz” w profesjonalny sposób poprowadziła pani dr hab. Anna Krześlak z Katedry Cytobiochemii. Prezentacja tematu była bardzo ciekawa , aczkolwiek wymagała znajomości podstaw genetyki.
Kolejny wykład „Matematyczny kamuflaż błędu czyli o historii statystyki, z przymrużeniem oka” poprowadziła pani dr Magdalena Łabieniec-Watała. Pomimo iż tematyka wykładu zawierała dużo nazwisk i dat (jak każda historia) wykład był ciekawy, przeplatany prezentacją fotografii z życia twórców statystyki, ciekawostkami z ich biografii oraz różnych anegdot i żartów związanych ze statystyką.
Plenerowy piknik UŁ dostarczył uczniom emocji , zabawy i nauki. Odważni mogli wspiąć się po ściance w bezpiecznym wyposażeniu i z pełną asekuracją, sprawdzić wytrwałość w „ujeżdżaniu byka”, zobaczyć występ taneczny studentek, obejrzeć eksperymenty fizyczne, chemiczne i inne. Gościnnie uczestnikiem pikniku był Uniwersytet Medyczny z Łodzi. Korzystając z ich oferty można było zbadać stan uzębienia lub wykonać proste badania.
W czasie trwania całej wycieczki sprzyjała wszystkim aura oraz pogoda ducha. Bogaci w nowe doznania i wiedzę wszyscy wrócili szczęśliwie do domu.

Opiekunowie wycieczki: Izabela Jaciubek, Emila Grochulska, Renata Sijer.