Wystrzałowe warsztaty

10 maja 2018 roku uczniowie klasy Ic i Id brali udział w warsztatach terenowych z geografii zorganizowanych na terenie Warszawy. Jak przystało na stolicę miasto przywitało nas piękną słoneczną pogodą stanowiącą zapowiedź naukowych atrakcji.

Pierwszym punktem naszego programu była wizyta i świetne warsztaty finansowe w Centrum Finansowym Giełdy Papierów Wartościowych – jedynej takiej placówki w Polsce. Już sam budynek nowoczesny i przestrzenny przykuwał uwagę uczestników. Szklane konstrukcje symbolizują przejrzystość działań, żelbetonowe ściany mocną i surową, bez upiększeń działalność. Niezwykłe są kształty schodów: w formie zapisu dolara, czy też wykresów zwiastujących dobre obroty. W holu głównym budynku króluje „byk”  – symbol hossy. Jego przeciwieństwem jest ospały niedźwiedź, który oznacza bessę. Z galerii dla publiczności na III piętrze młodzież mogła zobaczyć, co dzieje się w Sali Notowań, czyli na giełdowym parkiecie. Z tego poziomu uczniowie śledzili bieżące zmiany kursów akcji i indeksów giełdowych. Po poznaniu historii powstania Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych młodzież wzięła udział w atrakcyjnych warsztatach, obejrzała film „Co Ty wiesz o inwestowaniu?” oraz prezentację „Giełda bez tajemnic”. Spotkanie było połączone z projektem organizowanym przez Fundację Edukacji Rynku Kapitałowego, która patronuje Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej.  Dzięki zajęciom nasi uczniowie dowiedzieli się dla kogo przeznaczona jest giełda, czym jest inwestycja, jakie indeksy funkcjonują na giełdzie, czym się różni rynek GPW od New Connect czy CATALYST, godziny pracy giełdy, sposoby analizy notowań giełdowych, cechy akcji i obligacji, kto wyznacza kurs na giełdzie, czym jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego oraz jakie są instrumenty finansowe na giełdzie. Duże zainteresowanie wzbudziły warunki, które trzeba spełnić, by zostać inwestorem giełdowym. Przed rozpoczęciem warsztatów każdy wybrał firmę, której notowania systematycznie kontrolował. Wielkie zaskoczenie na wszystkich wywarła polska firma odzieżowa LPP SA, której akcje były najdroższe. Mało kto wie, że posiada ona w swoim portfolio 5 marek: Reserved, House, Cropp, Mohito i Sinsay. Jest fenomenem na rynku giełdowym, notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu WIG20 oraz prestiżowego indeksu MSCI Poland. W momencie debiutu na giełdzie cena jednej akcji tej firmy wynosiła zaledwie 48 zł. Od 2014 roku jest notowana w indeksie WIG20 skupiającym 20 największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Co ciekawe LPP nie posiada własnych fabryk, odzież jest produkowana głównie w Azji. W Polsce na potrzeby LPP pracuje 20 zakładów odzieżowych. Sieć sprzedaży LPP obejmuje ponad 1700 sklepów zlokalizowanych w 20 krajach, zatrudnia blisko 25 000 osób. Po tragedii w fabryce w Bangladeszu, gdzie w zawalonym 24 kwietnia 2013 roku budynku zginęło 1127 pracowników, LPP systematycznie pracuje nad wdrażaniem standardów dotyczących poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy w przemyśle odzieżowym w Azji.

Warszawska giełda to jednak nie świat Wilka z Wall Street – cisza, spokój. Z żalem opuszczaliśmy świat finansów, ale „nic nie może przecież wiecznie trwać”. A pasja odkrywców podpowiadała, że na ulicy Kaliskiej w rozległym kampusie Wojskowej Akademii Technicznej będzie równie interesująco. Intuicja nie zawiodła.

Nasz przewodnik z ramienia WAT-u  pan pułk. Wiesław Szczygielski zabrał nas na wystrzałowe zajęcia „Burzliwa historia materiałów wybuchowych”. Rewelacyjni doktoranci WAT-u mgr inż. Judyta Rećko, mgr inż. Łukasz Gutowski oraz mgr inż. Marcin Hara przeprowadzili warsztaty wraz z pokazem, który momentami zapierał dech w piersiach. Eksplodująca historia materiałów wybuchowych sięga IX wieku i wywodzi się nie skądinąd, jak z „Państwa Środka”, czyli Chin. Prawdopodobnie ktoś zupełnie przypadkowy zmieszał saletrę z węglem drzewnym i siarką, potem podpalił i doszło do eksplozji. Substancji tej początkowo używano do sztucznych ogni i rac – umiłowanej chińskiej rozrywki.  Poznaliśmy przepis słynnego Doktora Cudownego czyli Rogera Bacona, kuchenne rewolucje Szwajcara Christiana Friedricha Schönbeina, wybuchowe laski Alfreda Nobla i niszczycielski trotyl Josepha Wilbranda.

Młodzież podczas zajęć była nie tylko aktywna, zainteresowana, ale również odważnie zgłaszała się do poszczególnych doświadczeń. Patrząc na naszych uczniów utwierdziliśmy się w przekonaniu, że praca  nauczycieli ma sens, że w naszej szkole mamy wspaniałą młodzież.