XV Święto Liczby Pi

obraz_2021-03-16_192134

3,1415 to pierwsze cyfry liczby π, która corocznie 14 marca obchodzi swoje święto na całym świecie, w tym także na Uniwersytecie Śląskim. Termin nie jest przypadkowy – nawiązuje do amerykańskiego zapisu daty 14 marca: 3,14. Kolejne cyfry liczby π to „15”, które w tym roku mają kolosalne znaczenie. Po pierwsze: w tym roku obchodzimy XV Święto Liczby π. Po drugie: tegoroczna edycja Święta odbyła się 15 marca 2021 r.  O tradycyjnej już godzinie 9:42 (3π) odbył się wykład inauguracyjny pt. „Wyrównywanie temperatur – przewodnictwo, promieniowanie i konwekcja”, który wygłosił dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ– laureat konkursu „Popularyzator Nauki 2020”.

Na program wydarzenia złożyły się liczne wykłady popularnonaukowe, różnorodne warsztaty i pokazy, które przybliżyły wiele ciekawych kwestii z dziedziny matematyki, fizyki i chemii. Wydarzenie miało charakter zdalny.

1

W wybranych przez siebie warsztatach uczestniczyli uczniowie klas pierwszych i drugich.

Tematyka zajęć była następująca:

  1. Szyfrowanie – warsztaty

  2. Statystyczna analiza zależności – warsztaty

  3. Interpolacja, czyli o łączeniu punktów – wykład

  4. Co jest dłuższe: łokieć, czy stopa? – wykład

  5. Co można znaleźć w potęgach dwójki? – wykład

  6. Odległość punktu od zbioru oczami topologa – wykład

  7. Figury bez pola i inne matematyczne „dziwnostki” – wykład.

    1122Po zakończeniu wykładów każdy uczestnik sporządził notatkę ze spotkania, a na lekcjach matematyki zrobione zostało krótkie podsumowanie. Wykłady bardzo się wszystkim spodobały. Dzięki nim uczniowie wzbogacili swoją wiedzę matematyczną, którą na pewno będą mogli wykorzystać w przyszłości na lekcjach matematyki.