XXIV Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Krajoznawczy „Poznajemy Ojcowiznę”

20 marca 2017 roku w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu odbyło się uroczyste podsumowanie finału wojewódzkiego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Głównym celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do poznawania Ziemi Ojczystej. Oceny prac dokonało jury w skład którego weszli: Hanna Krawczyk – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu, Elżbieta Jaśkiewicz – polonistka i dziennikarka, Joanna Chachura – dziennikarka i poetka oraz Jan Piechur – historyk i krajoznawca. Jak podkreślili członkowie jury prace reprezentowały bardzo wysoki poziom, były pomysłowe, emocjonalne, znakomite.

Fenomenalnie wypadli w nim nasi uczniowie. I miejsce w kategorii indywidualnej zajęła Sylwia Popecka (klasa IIab) za pracę „Broni nie złożę, munduru nie zdejmę, tak mi dopomóż Bóg” . II miejsce w tej samej kategorii zdobyła Julia Ścierska (klasa Ia) za pracę „Przeszłość mojej małej Ojczyzny w pamięci potomnych utrwalona”.

W kategorii prac zespołowych nasi uczniowie wywalczyli całe podium. I miejsce przyznano Dominice Ciszek, Szymonowi Firkowskiemu i Łukaszowi Stępniowi (klasa IIab) za pracę „Krwawiące rany. Pamiętam, pamiętam…”. II miejsce zdobyła praca autorstwa Miłosza Grudzieckiego i Aleksandry Jaciubek (klasa IIab) „Cmentarna spuścizna Drzewicy” – tu jurorzy podkreślili, że jest to rzadki gatunek prac nawiązujących do sztuki sepulkralnej. III miejsce zajął team w składzie Agata Grabska (klasa If1) i Klaudia Nowicka (klasa Ia) za pracę „Zwykli ludzie – niezwykłe historie”.

Na finał ogólnopolski zostaną przesłane prace, które zdobyły I miejsca czyli opracowanie Sylwii Popeckiej i praca zespołowa Dominiki Ciszek, Łukasza Stępnia, Szymona Firkowskiego.

Cieszymy się, że nasza młodzież kocha Ziemię Ojczystą i że ta miłość Ojcowizny została tak wysoko nagrodzona. GRATULUJEMY i czekamy na kolejne dobre wieści.